Ιστορική, πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τον ΟΦΗ στο βόλεϊ!

Ο ΟΦΗ επικράτησε της Βοϊβοντίνα με 3-0 σετ στο σπουδαίο πρώτο του φιλικό εκτός συνόρων που έγινε στη Σερβία!

Με εντυπωσιακό τρόπο, ξεκίνησε τη σεζόν ο ΟΦΗ, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη, στο Νόβι Σαντ επί της διοργανώτριας OK Vojvodina με 0-3 σετ (23-25, 22-25, 23-25), στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Memorijal Velikana”.

Αυτή, ήταν και η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του ΟΦΗ-έστω και σε φιλικό παιχνίδι-καθώς η κρητική ομάδα, αγωνίζεται για πρώτη φορά, εκτός συνόρων.

Αν αναλογιστεί κανείς, ότι η αντίπαλος του ΟΦΗ, είναι απο τις κορυφαίες ομάδες της Σερβίας, παίζει στις Ευρωπαϊκές διογανώσεις και είναι έτοιμη την επόμενη εβδομάδα να ξεκινήσει τα επίσημα παιχνίδια, αντιλαμβάνεται κανείς, την επιτυχία του ΟΦΗ, ο οποίος μετράει μόλις 15 μέρες προετοιμασίας.

Σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, εντυπωσίασε με την εμφάνιση της, δείχνοντας με το καλημέρα της σεζόν, ότι η φετινή χρονιά, μπορεί να είναι όπως την ονειρεύονται οι άνθρωποι της ομάδας.

Ο ΟΦΗ είχε μια μαγική τριπλέτα στην επίθεση (Μάκινεν 18, Μιχαίλοβιτς 17, Φορμέλα 13), αλλά και ένα σπουδαίο κουμανταδόρο (Λέτσκοφ), ο οποίος καθοδήγησε ιδανικά τουτς συμπαίκτες του, σε όλο το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και στα τρία σετ, απο τη νεανική και ταλαντούχα ομάδα της OK Vojvodina, η οποία όποτε έβαζε πίεση στον ΟΦΗ, είχε την εμπειρία και τον τρόπο, να ξεφύγει και να πάρει το σετ.

Ο ΟΦΗ είχε 8 άσσους  με τον Μιχαίλοβιτς (5) και τον Μάκινεν, να δημιουργούν  μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των αντιπάλων.

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 8-12 με κεραυνό του Μιχαίλοβιτς, μπήκε με 17-21 και 19-23 με Μιχαίλοβιτς και Φορμέλα στην τελική ευθεία του σετ, το οποίο κέρδισε τελικά πιο δύσκολα απο ότι φαινόταν με 23-25 με κερδισμένο μπλοκ άουτ απο τον Μάκινεν και αφού είχαν προηγηθεί δυο ταιμ-άουτ απο τον Καλμαζίδη, καθώς οι Σέρβοι πλησίασαν σε 21-23 και 23-24.

Στο δεύτερο σετ, η OK Vojvodina, ξεκίνησε καλύτερα (12-7), αλλά ο ΟΦΗ βρήκε γρήγορα ρυθμό, ισοφάρισε 13-13 και 18-18, με τους Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Φορμέλα, να κάνουν ένα επιθετικό κρεσέντο.

Με το σερβίς του Μάκινεν, ο ΟΦΗ πήρε το πάνω χέρι στο σετ (20-22), ο έμπειρος Ανδρεάδης, έφερε το πρώτο σετ μπολ (21-24) για να τελειώσει εντυπωσιακά το σετ ο Μιχαίλοβιτς, με κεραυνό απο τη γραμμή του σερβίς (22-25).

Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ με δυο συνεχομενους άσους του Μιχαίλοβιτς, πέρασε με 11-15, ενώ προηγήθηκε με 13-17, 18-20 και 21-24, ελέγχοντας ουσιαστικά το σετ, με τον Μάκινεν να καρφώνει στο ματς μπολ για το 23-25 και να χαρίζει στον ΟΦΗ, την καθαρή νίκη με 0-3.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 23-25.

ΟΦΗ (Καλμαζίδης): Μάκινεν 18 (18/31, 3 άσους, 67% υπόδοχή), Ράμος 1 (1/4), Ανδρεάδης 4 (4, 4/6, 1 μπλοκ), Φορμέλα 13 (13/28, 65% υποδ.), Μιχαήλοβιτς 17 (17, 17/31, 5 άσους), Λέτσκοφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ, 69% υποδ. 25% άριστες), Μπαρτακτζιάν, Γκόνας, Ρουμελιωτάκης.

*Τον …πρώτο ευρωπαϊκό πόντο του ΟΦΗ, τον κέρδισε ο Μιχαίλοβιτς, στον πρώτο πόντο του αγώνα.

*Πριν την έναρξη του φιλικού αγώνα, οι δυο ομάδες και οι διαιτητές φωτογραφήθηκαν μαζί, μέσα σε χειροκροτήματα, σε μια υπέροχη στιγμή.