Ατρόμητος – Βόλος 1-2

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Super League, ο σύλλογος της Θεσσαλίας πήρε σπουδαίο διπλό επί του Ατρόμητου με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία προηγήθηκε με πολύ όμορφο γκολ του Ντένζελ Γιουμπιτάνα στο 41ο λεπτό, όμως ο Βόλος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 66′ ο Γκλάβτσιτς ξέφυγε από την άμυνα των αντιπάλων του και με αριστερό σουτ, νίκησε τον Χουτεσιώτη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κόζστα εκμεταλλεύτηκε μπαλιά “ξυράφι” του Κόμπα και με κοντινό πλασέ, υπέγραψε το διπλό της ομάδας του.

Η αναμέτρηση ήταν μερικώς υποτονική στο πρώτο τέταρτο, καθώς οι Περιστεριώτες είχαν μία φλύαρη κατοχή μπάλας, χωρίς ν’ απειλήσουν την εστία του Κόβατς. Βέβαια στο 21′ της αναμέτρησης ο Τομ Φαν Βέερτ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού τροφοδοτήθηκε από τον Γιουμπιτάνα, όμως το δεξί σουτ του Ολλανδού στράικερ, πέρασε μόλις άουτ. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, ο Βόλος ήταν υποτονικός επιθετικά, όμως στο 33ο λεπτό, έκανε μία υποψία ευκαιρίας, με την κεφαλιά του Καλογερόπουλου να περνάει άουτ. Ο Ατρόμητος ευτύχησε να σκοράρει λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον Ντένζελ Γιουμπιτάνα (41′), που με ένα ξερό αριστερό διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Κόβατς, γράφοντας το 1-0. Βέβαια οι αριθμητικές ισορροπίες, άλλαξαν άρδην, αφού αποβλήθηκε ο Μπρόρσον, ο οποίος έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κόζστα και το δεύτερο ημίχρονο, σίγουρα θα είναι εντελώς διαφορετικό.

Ο Ατρόμητος παρά την αλλαγή του Γιουμπιτάνα, για λόγους τακτικής, παρέμεινε επιθετικός και μάλιστα το σουτ του Αθανασίου, λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 στο 55ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ο Βόλος πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά από μία βαθιά μπαλιά του Κόζστα, ο Γκλάβτσιτς ξέφυγε από τους αμυντικούς του Ατρομήτου και με σουτ, έγραψε το 1-1 (66′). Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, έκανε την ανατροπή, αφού ο Κόμπα έκανε συρτή μπαλιά στην καρδιά της μικρής περιοχής και ο Τσέχος Κόζστα, παραβίασε την εστία του Χουτεσιώτη για το 1-2. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μία άγρια ομορφιά, με τον Καρλίτος να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 75′, ενώ στη συνέχεια του ματς ο Γκλάβτσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ατρόμητος έψαξε λυσσασμένα την ισοφάριση και λίγο έλειψε ο Τσακμάκης (89′) να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του, πέρασε λίγο άουτ. Ο Καρλίτος με ατομική ενέργεια, προσπάθησε να νικήσει τον Κόβατς, ενώ στο 93′ το αριστερό σουτ του Μίχορλ, βρήκε ελάχιστα

ΓΚΟΛ: 41′ Γιουμπιτάνα / 66′ Γκλάβτσιτς, 69′ Κόζστα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Μανσούρ, / 14′ Μύγας, 15′ Ασεχνούν, 28′ Μεντιέτα, 70′ Φεράρι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 49′ Μπρόρσον / 76′ Γκλάβτσιτς
ΔΟΚΑΡΙ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Μανσούρ, Μπρόρσον, Κίνι, Τσιγγάρας (77′ Μίχορλ), Ουεντραόγκο (85′ Καλοσκάμης), Γιουμπιτάνα (45’Τσακμάκης), Μπάκου (77′ Γκονζάλεζ), Φαν Βέερτ (66′ Καρλίτος), Ουάρντα

ΒΟΛΟΣ (Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας (45′ Σούντγκρεν), Καλογερόπουλος, Κορέα, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54′ Τσοκάνης), Μεντιέτα (88′ Βιγιαφάνιες), Κόμπα, Ασεχνούν (54′ Άλτμαν), Κόσζτα