ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1

Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ του Κίριλ Ντεσμπόντοφ κέρδισε 2-1 τον Παναθηναϊκό.

Στο 43′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος νίκησε τον Ντραγκόφσκι, κάνοντας το 1-0.

Στο 49ο λεπτό ο Τάισον πάτησε μέσα στην περιοχή τον Μπακασέτα, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να πέφτει στην περιοχή και τους ανθρώπους του τριφυλλιού να ζητούν πέναλτι.

Τη φάση είδε στο on field review ο διαιτητής του ματς, ο οποίος καταλόγισε το πέναλτι, με τον Μπακασέτα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-1 με το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στο 54′ ακυρώθηκε γκολ του Τόμας για οφσάιντ, με τον Ντεσπόντοφ να χτυπάει και πάλι δύο λεπτά αργότερα κάνοντας το 2-1 με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, έπειτα από υποδειγματική επιθετική ενέργεια των «ασπρόμαυρων».

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (72′ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον (72′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (78′ Μάρκος Αντόνιο), Τόμας.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64′ Λημνιός), Γεντβάι, Ούγκο (46′ Τζούριτσιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Κώτσιρας, Μαντσίνι, Μπακασέτας, Αϊτόρ (46′ Μπερνάρ), Γερεμέγεφ (46′ Τσέριν)