ΑΕΚ – Λεβαδειακός 3-0

Δίχως ν’ αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η ΑΕΚ κέρδισε τον Λεβαδειακό με 3-0 και μείωσε την διαφορά στον έναν βαθμό από τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με μια απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Λιβάι Γκαρσία ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τζημόπουλο, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αποβάλλοντας παράλληλα και τον αμυντικό των Βοιωτών με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ, ο οποίος νίκησε από την… άσπρη βούλα τον Στογιάνοβιτς, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τομ Φαν Βέερτ στο 84ο λεπτό.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ (65′ Γκατσίνοβιτς), Σιμάνσκι(65′ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (65′ Ελίασον)- Γκαρσία, Αραούχο (65′ Τσούμπερ)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς – Βινίσιους, Τζημόπουλος, Παζ – Ντεντάκης, Χάμοντ, Μεχία, Παναγιώτου – Βρακάς, Νίκας, Σακό (46′ Νταμπό)