ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 2-1

Eπιμέλεια:Πάνος Κατσαρός

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ εντός έδρας, σταματώντας το αήττητο σερί της.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ριένστρα να σκοράρει με συρτό σουτ μετά από προσπάθεια του Πήλιου. Στο 32’ οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ, με τον Μπάλαν να κάνει το 2-0 με κεφαλιά. Η Ένωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, έχασε αρκετές ευκαιρίες και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μείωσε σε 2-1.

Στο 51’ ο Αραούχο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ από τα αριστερά και από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισε ένας επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μία μεγάλη νίκη, διακόπτοντας το αήττητο σερί της ΑΕΚ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (68′ Λιάσος), Τζίνο, Μορέιρα (89′ Σταματελλόπουλος), Παμλίδης (79′ Τζίμας), Μπάλαν.

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Φερνάντες (64′ Φαν Βέερτ), Πινέδα (73′ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο.