Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1

Με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ο ανώτερος Παναθηναϊκός κέρδισε 2-1 την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να είναι η μοναδική ομάδα που έχει κάνει το απόλυτο μετά από πέντε αγωνιστικές και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι πράσινοι πήραν το ντέρμπι και έκαναν το 4Χ4. H AEK ήταν εκείνη που προηγήθηκε με το γκολ του Πινέδα που σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Στο 42′ ο Αϊτόρ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό με εκτέλεση πέναλτι και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σπόραρ με το δεύτερο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με τους γηπεδούχους να έχουν δύο δοκάρια στο δεύτερο 45λεπτο με τους Αϊτόρ και Παλάσιος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74′ Βέρμπιτς), Ρουμπέν, Τσέριν, Παλάσιος (90’+2 Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78′ Μπερνάρ).

Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Σάντσες, Μάγκνουσον, Φρόκου, Καμπετσής.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58′ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (57′ Αμραμπατ), Γιόνσον (57′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58′ Ελίασον), Αραούχο (70′ Φαν Βέερτ).