“Σούπα” το ντέρμπι και “Χ” στο ΟΑΚΑ

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι των «αιωνίων», καθώς ο Παναθηναϊκός με εύστοχο πέναλτι του Μολό στο 90’ απέσπασε χρυσή ισοπαλία με 1-1 σκορ από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Στο 36ο λεπτό, μετά από σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά η μπάλα βρήκε τον Σένκεφελντ και κατέληξε στον Γκερέρο, ο οποίος την κατέβασε ψύχραιμα και με σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Διούδη και έκανε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο 58ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Περέα, με το VAR να επιβεβαιώνει την παράβαση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακέντα, ο οποίος νικήθηκε από τον Σα, καθώς ο τελευταίος έπεσε στη σωστή γωνία και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 88ο λεπτό ο Μακέντα με ωραία προσποίηση με τακουνάκι κέρδισε πέναλτι από τον Μεριά, με τον Μολό να νικά τον Σα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.