Ψυχωμένη ανατροπή για την Ελλάδα με την… αύρα του “Γεντί Κουλέ”!

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο και με τον κόσμο του Ηρακλείου να γεμίζει το γήπεδο, η Εθνική Ελλάδας παρουσία 3.000 θεατών επικράτησε με 2-1 της Ουκρανίας.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με το τέρμα της Καλίνινα, όμως η Ελλάδα ισοφάρισε με την Μάρκου στο 37′.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ελληνίδες παίκτριες δημίουργησαν ευκαιρίες για να φέρουν “τούμπα” το ματς και τα κατάφεραν, καθώς στο 72′ η Σπυριδωνίδου διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελλάδα πηγαίνει στην 3η θέση με 3 βαθμούς, ενώ η Ουκρανία παραμένει στην 4η χωρίς πόντο.

Ελλάδα (Kατηκαρίδης): Νάση – Πατέρνα, Παλαμά (78′ Μωραΐτου), Σιδηρά, Μήτκου – Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή – Κογκούλη (15′ Παπακωνσταντίνου), Γιαννακά, Σπυριδωνίδου.

Ουκρανία: Σάμσον – Κορσούν, Απαναστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκατς – Χιρίν, Παντσουλάια, Πέτρικ, Κόζλοβα – Καλίνινα, Όβντιτσουκ