Εντυπωσιακό ντεμπούτο με πεντάρα για την Ελπίδων των Σίμου, Διαμαντή

Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον Γιώργο Σίμο με την Εθνική Ελπίδων να διαλύει το Λίχτενσταϊν με 5-0.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική Ελπίδων απείλησε αρκετές φορές την εστία του Λιχτενστάιν αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα παρά μόνο μία φορά. Αυτή ήταν στο 39′ όταν ο Χριστόπουλος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά την εκτέλεση ενός φάουλ έκανε το 0-1.

Η Ελλάδα μπήκε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο 45λεπτο. Μόνο που συνδύασε την εμφάνιση της και με πολλά τέρματα. Το 0-2 έκανε ο Μαχαίρας με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα από τα δεξιά στο 55′. Ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος έξι λεπτά αργότερα με πλασέ διαμόρφωσε το 0-3 ενώ ο Βασίλης Ζαγαρίτης με διαγώνιο σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-4 στο 65′.

Ο Γιώργος Σίμος έκανε αρκετές αλλαγές για να δει όσα περισσότερα παιδιά μπορούσε με την Ελλάδα να συνεχίσει να πιέζει και να πετυχαίνει ένα τέρμα ακόμη στο 73′ με τον Σαρδέλη ο οποίος έγραψε το τελικό 0-5 στο 73′.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Ελπίδων έχασε και άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει και άλλο το δείχτη του σκορ αλλά δεν τα κατάφερε.