Ψάχνει την δεύτερη πρόκριση μετά από ήττα με δύο γκολ διαφορά

Μόλις δύο φορές στα τελευταία 32 χρόνια ο ΟΦΗ κατάφερε να ανατρέψει εις βάρος του σκορ με δύο γκολ παραπάνω.

Ο ΟΦΗ υποδέχεται το μεσημέρι της Πέμπτης (15.00) τον Βόλο έχοντας στην “πλάτη” του το 2-0 του πρώτου αγώνα και το οποίο καλείται να ανατρέψει για να πάρει την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Κάτι ανάλογο συνέβη πέρυσι, ασφαλώς ο βαθμός δυσκολίας είναι διαφορετικός όταν ηττήθηκε με 2-0 από την Καβάλα και στην επανάληψη απέκλεισε την ομάδα της Μακεδονίας με 4-0 σκορ. Η περσινή πρόκριση επί της Καβάλας ήταν, μόλις, η δεύτερη φορά που ανέτρεψε εις βάρος του σκορ με +2 γκολ. Η πρώτη σημειώθηκε την σεζόν 1989 – 1990 όταν σε διπλά παιχνίδια με αντίπαλο τον Αθηναϊκό ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι με 3-0 ωστόσο στον επαναληπτικό συνέτριψε την ομάδα του Βύρωνα με 5-0 παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης – σε μια σεζόν όπου έφτασε (για τελευταία φορά) στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γνωρίζοντας την ήττα με 4-2 από τον Ολυμπιακό.

Η τελευταία φορά, που αντιμετώπισε ομάδα Superleague και προκρίθηκε εις βάρος της ενώ είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι, ήταν τον Ιανουάριο του 2014 με αντίπαλο την Καλλονή. Ο ΟΦΗ είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι με 1-0 ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο δεύτερο παιχνίδι κερδίζοντας στον επαναληπτικό με 2-με γκολ του Παπάζογλου στην παράταση. Αυτό είναι και το μοναδικό παιχνίδι που κατάφερε να ανατρέψει ενώ ακόμα δύο φορές έφτασε κοντά στην πρόκριση κερδίζοντας τον αντίπαλο του δίχως ωστόσο να πάρει το εισιτήριο. Η μια συνέβη την σεζόν 2007 – 2008 όταν ηττήθηκε στο Περιστέρι με 3-1 και στον επαναληπτικό κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-1 χάρις στην περιβόητη απόφαση για επανάληψη σε φάουλ του Λουτσιάνο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η δεύτερη ήταν τον Ιανουάριο του 2017 όταν ηττήθηκε στην Ξάνθη με 1-0, στον επαναληπτικό προηγήθηκε με 2-0 ωστόσο ένα γκολ του Λουσέρο χάρισε την πρόκριση στους θρακιώτες με 2-1.