Αποκρουστικός ο ΟΦΗ, στέλνει sos προς κάθε κατεύθυνση

Ο χειρότερος φετινός ΟΦΗ δείχνει ότι έχει ακόμα πιο κάτω, παραδομένος και χωρίς σχέδιο στο παιχνίδι του γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 2-0.

Μια ομάδα που δεν γνωρίζει κανείς πόσο κάτω μπορεί να έχει και που η εικόνα της προκαλεί απελπισία και λύπηση, δεν έδειξε τίποτα απολύτως κόντρα στην ΑΕΚ που ήρθε στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ να της φτιάχνει την ψυχολογία μετά την ήττα από τον ΠΑΣ. Ένας ΟΦΗ που ήταν μακράν ο χειρότερος φετινός, που δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο και δείχνει παρατημένος αγωνιστικά παρουσιάζοντας ένα άκρως αποκρουστικό πρόσωπο.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με μια έκπληξη στην ενδεκάδα του καθώς ο Σίμος τοποθέτησε τον Ουές σε θέση δεξιού χαφ και τον Βούρο ως δεξί μπακ. Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ παρατάχθηκε κόντρα στην ΑΕΚ με 4-5-1 με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, Γιαννούλης – Διαμαντής στο κέντρο της άμυνας και Κοροβέσης αριστερά. Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος στα χαφ, Στάρτζεον σε θέση αριστερού χαφ και ο Σαρδινέρο στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να παίρνει τον έλεγχο στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και να έχει την κατοχή της μπάλας και την ΑΕΚ να μην απειλεί καθόλου. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ με τον Στάικο να κάνει το σουτ και τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ, η ΑΕΚ απάντησε με το σουτ του Ανσαριφάντ που έδιωξε ο Βάτερμαν και αυτές ήταν οι μοναδικές φάσεις μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο. Ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, με εξαίρεση ένα 10λεπτο που η ΑΕΚ πίεσε δίχως να δημιουργήσει ευκαιρίες, και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ήρθε ξανά το γκολ που έχει καταντήσει κακόγουστο αστείο. Κόρνερ για την ΑΕΚ, πρώτη κεφαλιά από τον Σιμάνσκι και ο Σάκχοφ ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 σαν σε προπόνηση.

Παρότι στο δεύτερο ημίχρονο περίμενε κάποιος ότι ο ΟΦΗ θα έβγαζε αντίδραση, αυτό δεν συνέβη ποτέ. Μια ομάδα χωρίς σχέδιο, χωρίς πλάνο στο παιχνίδι της, επιχειρούσε να γίνει απειλητική μέσα από γιόμες και μπαλιές από την άμυνα με αποτέλεσμα να μην κάνει ούτε φάση. Η ΑΕΚ κρατούσε εύκολα το υπέρ της προβάδισμα και στο 70′ η τελετή έλαβε τέλος με τον Τάνκοβιτς να κάνει το 0-2 με το υπόλοιπο χρονικό διάστημα να μην προσφέρει τίποτα απολύτως.