Φαινόμενο Γιακουμάκης: ΤΕΣΣΕΡΑ γκολ στο 4-1 επί της Ντε Χάαγκ!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Γιώργος Γιακουμάκης: Ο Ηρακλειώτης επιθετικός πέτυχε το πρώτο καρέ της καριέρας του σκοράροντας όλα τα γκολ της Φένλο και είναι τρίτος σκόρερ σε όλη την Ευρώπη.

Με το πρώτο καρέ της καριέρας του στο 1-4 επί της Χάγης έφτασε τα 16 γκολ στην Eredivisie και έχει πετύχει φέτος περισσότερα γκολ από Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο! Λίγες ημέρες μετά τα δύο γκολ στη νίκη της Φένλο επί της Βίλεμ, ο “Γιακούμ” πέτυχε άλλα τέσσερα σήμερα στη νίκη της Φένλο επί της Ντε Χάαγκ με 4-1! Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ από την λευκή βούλα (6’) και με δύο ακόμα γκολ στην επανάληψη (58’, 68’) διαμόρφωσε μόνος του το 1-3, ενώ με νέο πέναλτι έκανε το τελικό 1-4 (86’) και έφτασε τα 16 γκολ στην Eredivisie!

Κάπως έτσι, ο Γιακουμάκης είναι πια τρίτος σκόρερ στην Ευρώπη (στα Top-15) πρωταθλήματα αφού ξεπέρασε τον Κριστιάνο  Ρονάλντο (15) και βλέπει την πλάτη μόνο του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (20) και του Πολ Ονουάτσου που έχει φέτος 19 τέρματα με την Γκενκ!