Το ΕΠΙΚΟ match report του Τηγανίτη για το ματς με τον ΟΦΗ ’94

Ο Τηγανίτης αντιμετώπισε το Σάββατο τον ΟΦΗ ’94 για το πρωτάθλημα της Γ’ ΕΠΣΗ και το blog του σωματείου περιγράφει με απολαυστικό τρόπο το τι έγινε στο παιχνίδι.

Καθίστε αναπαυτικά και διαβάστε για τις… μπύρες, τον “κεφαλιά” και άλλα πολλά…

Σάββατο πρωί…ξυπνάς χαλαρός μετά απο πολύ καιρό καθώς το ματς είναι 16:30 στο γήπεδο Β.Α.Κ ώρα η οποία επίσης σου δίνει μια επιπλέον ελευθερία να πιεις λίγο παραπάνω το βράδυ της παρασκευής.Ξεκινάς να πας στο ραντεβού και στον δρόμο λες «εεεε ας πάω και για ένα καφέ να στανιάρω..παίρνεις τον καφέ στο χέρι και φτάνεις ακριβώς 14:45.Αρχίζει και μαζεύεται σιγά σιγά κόσμος,αράζετε και γίνονται τα γνωστά πηγαδάκια μέχρι να έρθει η ώρα για αναχώρηση.Η ώρα 15:00 την κάνουμε για το γήπεδο.Φτάνουμε στο γήπεδο με την κερκίδα να μετρά γύρω στα 20 άτομα(κερκιδάρα λέμε).Ξεκινάει το ζέσταμα με τους παίκτες της ομάδας μας να δοκιμάζουν τον αγωνιστικό χώρο καθώς ήταν χορτάρι και δεν έχουνε συνηθίσει.Γίνεται η είσοδος των ομάδων και περιμένεις να ακούσεις ομόφωνα από του παίκτες το «ΤΗ-ΓΑ-ΝΙ-ΤΗΣ» .Όλα έτοιμα για την σέντρα. Ακούς την σφυρίχτρα το ματς ξεκίνησε.Κάτι έχει αλλάξει όμως,συνειδητοποιείς οτι η ομαδάρα σου έχει αλλάξει σχήμα,και απο 4-4-2 το γύρισε σε 3-4-3,άντε να δούμε πως θα εξελιχθεί.Οι παίχτες του ΟΦΗ μπήκαν πιο δυνατά και με μια φάση στο πρώτο 10′ μας έκοψαν την ανάσα καθώς μια προβολή του capitano τους έπειτα από ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.Οι φάσεις όμως δεν τελείωσαν εκεί και κάπως έτσι ήρθε το γκολ στο 37ό λεπτό με μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας μας και ωραίο πλασέ απο τον επιθετικό του ΟΦΗ που ταρακούνησε τα δίχτυα της εστίας μας.Δεν ξενερώνουμε όμως και συνεχίζουμε τις προσπάθειες για την ισοφάριση η οποία τελικά δεν ήρθε.Και με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ του ΟΦΗ οι ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια.Οι οπαδοί έχουν φανερά αυξηθεί και έχουν κατακλύσει την πλαγιά δίπλα στον αγωνιστικό χώρο.Περιμένουμε να περάσει το 15’ για να ξεκινήσει το 2ό με μια μπύρα στο χέρι όπως πάντα.Γίνεται η επανεμφάνιση των ομάδων και ξεκινάει το 2ό ημίχρονο.Έχουμε μπει αποφασισμένοι να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια και αυτό φαίνεται.Οι ομάδες κοντράρονται στα ίσα και η κούραση αρχίζει και εμφανίζεται φυσικά για τους δικούς μας παίκτες. 63ό λεπτό γίνεται φάση, κοφτή μπαλιά και πλασέ από τον παίκτη του ΟΦΗ,η μπάλα χτυπάει πάνω στον τερματοφύλακα μας,τρελαινόμαστε,όμως με 2η προσπάθεια ο ίδιος παίκτης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και έτσι διαμορφώνεται το 2-0.Αλλαγή για την ομαδάρα, ο ‘ρεθυμνιώτης’ βγαίνει καθώς έχει τραυματιστεί ελαφρά και δίνει την θέση του στον ‘κρεμανταλά’.Ο αγώνας συνεχίζεται και η ομάδα ανεβαίνει και πιέζει ψηλά ψάχνοντας το γκόλ που θα φέρει τα πάνω κάτω.Το οποίο ήρθε στο 66ό λεπτό μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του ‘χορευτή’ και άπιαστη κεφαλιά του ‘τακουνάκια’ .Η κερκίδα παίρνει φωτιά και ‘’σπρώχνει’’ την ομαδάρα για να φέρει –Χ-.Γίνεται και η 2η αλλαγή με τον σκόρερ να δίνει την θέση του στον ‘ράστα-μαν’.Οι φάσεις συνεχίζονται και για τις δύο ομάδες χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και έτσι μπαίνουμε στο τελευταίο 10’ το οποίο θα κρίνει τα πάντα.Τα νεύρα και η ένταση αρχίζουν και αυτά και κάνουν την εμφάνιση τους και έτσι οι σκληρές μονομαχίες ξεκινούν. Οπα,παύση του αγώνα.Τι έγινε ρε ρεφ?Γυρνάς το κεφάλι και βλέπεις και έχουν ανοίξει τα ποτιστικά του γηπέδου στην μεριά μας.Περνάνε κάποια λεπτά και οι παίκτες παίρνουν κάποιες παραπάνω ανάσες και πίνουν νερό για να δροσιστούν.Τα ποτιστικά κλείνουν και το μάτς συνεχίζεται.Η ομάδα ανεβαίνει με τον ‘χορευτή’ να έχει την μπάλα και να βγάζει σέντρα. Απο το πουθενά ένα ψαλιδάκι καταλήγει άουτ.Πιάσε γεμάτα την μπάλα ρε ‘συνήθη ύποπτε’ να το στείλεις και να μας τρελάνεις ολους.92ο λεπτό 3η και τελευταία αλλαγή .Ευκαιρία για ξεκούραση. Ο ‘κεφαλιάς’ παίρνει την θέση του ‘δεξί χάφ-στόπερ-σέντερ φόρ’ τελοσπάντων του μπαλαντέρ της ομάδας για αυτονόητους λόγους.Το ματς είναι στα τελειώματα και βρισκόμαστε με την μπάλα στην κατοχή μας. Ξεκινάμε επίθεση αλλά η μπάλα χάνεται μετά από μονομαχία στο κέντρο και βγαίνει στον αιφνιδιασμό ο ΟΦΗ,παίκτης μας βρίσκεται κάτω και πιάνει το πόδι του όμως η φάση συνεχίζεται και κάπως έτσι μετά από σουτ του capitano έξω από την περιοχή μας η μπάλα καταλήγει για 3η φορά στα δίχτυα.Σέντρα για 3η φορά και μετά από λίγα λεπτά χωρίς αξιοσημείωτες στιγμές το ματς τελειώνει.Όπως πάντα μετά το τέλος κερκίδα και ομάδα πανηγυρίζει σαν ένα και ‘’πέφτουν’’ τα συνθήματα όπως γίνεται μετά απο κάθε ματς είτε βγούμε ηττημένοι είτε νικητές.Ακολούθησε το κλασσικό άραγμα μέχρι την αναχώρηση και έπειτα οπαδοί και παίκτες πήγαν για φαγητό έξω ώστε να αναπληρωθούν οι θερμίδες που κάηκαν στον αγώνα