Μαχητής ο ΟΦΗ, ήττα στις λεπτομέρειες!

Ο ΟΦΗ των 6 παικτών πήγε στο Μετς πάλεψε το ματς μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δεν απέφυγε την ήττα από το Παγκράτι με 86-81. Τρίποντα και αστοχία στις βολές, τα στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έκαναν μεγάλο παιχνίδι στο Μετς απέναντι στο Παγκράτι και χωρίς να υστερήσει κανένας, την “πάτησε” από την ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6,75. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με Παγκράτι και ΟΦΗ να πηγαίνουν πόντο – πόντο.

Ο ΟΦΗ πήρε πάντως το προβάδισμα από την αρχή ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 17-15. Στο 18′ το Παγκράτι ξέφυγε με πέντε πόντους (37-32) με τους γηπεδούχους να διατηρούν αυτήν την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Στα μισά της τρίτης περιόδου, το Παγκράτι ξέφυγε με 9 πόντους, 59-50. Ο ΟΦΗ αντέδρασε και με ένα σερί 2-12 (!) πέρασε μπροστά 61-62 με το Παγκράτι να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 68-62.

Στα τελευταία έξι λεπτά ο ΟΦΗ πάλεψε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και φτάνουμε στο 39′. Ο ΟΦΗ μειώνει στον πόντο, 79-78 και τον Λιανό να αστοχεί. Στην επόμενη επίθεση ο Κοβάσεβιτς με τρίποντο δίνει αέρα τεσσάρων πόντων (82-78). Ο ΟΦΗ μειώνει με τρίποντο του Μποχωρίδη, 82-81, αλλά ο Σέρβος που έκανε μεγάλη ζημιά με τα τρίποντα του είναι εύστοχος στην επόμενη επίθεση κάνοντας το 85-81 ενώ ο ίδιος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-81.