Άλμα σωτηρίας για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 77-67 του Ηρακλή και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Α2.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ. Μπορεί ο Ηρακλής να ήταν αυτός που προηγήθηκε στο παιχνίδι, ωστόσο ο ΟΦΗ με ένα σερί 13-0 προηγήθηκε με 13-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης.  Ο ΟΦΗ έφερε την διαφορά ακόμα και στο +13 (16-3), με τον Ηρακλή να μαζεύει κάπως την διαφορά με ένα σερί 5-0 και να μειώνει σε 16-8.  Οι γηπεδούχοι όμως με καλή άμυνα και με σωστές λύσεις στην επίθεση δεν άργησαν να πάνε την διαφορά σε διψήφια νούμερα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-13.

Με ένα γρήγορο 5-0 ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά στο +18 (31-13) και έδειχνε κυρίαρχος του αγώνα. O Hρακλής όμως απάντησε με ένα 8-0 και μείωσε σε 31-21. Οι “κυανόλευκοι” συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα( 34-26) 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Θεσσαλονικείς μάλιστα πήγαν στο ημίχρονο έχοντας επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι καθώς βρέθηκαν να έχουν μειώσει στους 5 πόντους (36-31).

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 7-0 έστειλε την διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα (43-31). Ο Γηραιός κατάφερε να αντιδράσει όμως και πάλι και με τρίποντο του Ονάσογλου μείωσε σε 43-39, λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ με τρίποντο του Αποστολίδη, οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά στον πόντο (46-45), 4:06 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 48-48 για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ να ανακτά άμεσα το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 59-53.

Μετά από ώρα ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά ξανά διψήφια νούμερα και προηγήθηκε με 63-53 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.  Ο ΟΦΗ φάνηκε να βάζει τος βάσεις για τη νίκη και να φτάνει την διαφορά στο +16 (71-55). Δύο τρίποντα από τον Αράπη φάνηκαν να αναπτερώνουν τις ελπίδες του Ηρακλή, όμως οι παίκτες του Φώτη Τακιανού παρέμειναν ψύχραιμοι και με σωστές λύσεις έφτασαν στη νίκη επικρατώντας με 77-67.