Άντεξε για 25 λεπτά στην Καβάλα ο ΟΦΗ

Η κόπωση και οι ελάχιστες επιλογές επηρέασαν τον ΟΦΗ που έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην τρίτη περίοδο αλλά λύγισε στην τελευταία γνωρίζοντας την ήττα από την πρωτοπόρο Καβάλα με 70-60. Χειροκρότηθηκε ο ΟΦΗ από τους Καβαλιώτες φιλάθλους.

Με εξαιρετική άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΟΦΗ περιόρισε τα ατού της ομάδας του Γιάννη Τζήμα και μάλιστα προηγήθηκε κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με 29-30. Μάλιστα, οι παίκτες του Τακιανού έκαναν μια υπερπροσπάθεια στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-14 για να πάνε στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με έναν πόντο. Στην τρίτη περίοδο η Καβάλα πήρε μεγάλα καλάθια από Καράμπουλα, Τότσιο και προγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (55-41), ο ΟΦΗ αντέδρασε μειώνοντας σε 55-46 ωστόσο η ποιότητα και το ρόστερ των γηπεδούχων έδειξαν γιατί η Καβάλα είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος φτάνοντας στη νίκη με 70-60.