Νίκησε Λαύριο και απουσίες

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 76-66 του Λαυρίου, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του το 2015 και κατάφερε να νικήσει και τις απουσίες των Κιτσούλη, Ραζή και Τρεπάλοβατς.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίος και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 10-6 λίγο μετά της πρώτης περιόδου, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το τρίποντου του Στυλιανού έδωσε “αέρα” 7 πόντων για τον ΟΦΗ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 15-12.

Ο ΟΦΗ συνέχιζε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να καταφέρνει να αντιδρά και να παίρνει το προβάδισμα με 22-24 4:40 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ανέβασαν σε αυτό το σημείο στροφές και ανέκτησαν αμέσως το προβάδισμα. Με ένα καλάθι του Μποχωρίδη και ένα τρίποντο του Στυλιανού, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 27-24 και ολοένα και αύξανε την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 37-28.

Ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά στο +11 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (41-30) όμως με ένα σερί 5-0, το Λαύριο μείωσε γρήγορα σε 41-35, ενώ 3 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο μείωσε σε 47-44. Ο ΟΦΗ διατήρησε την ψυχραιμία του και το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 53-47.

Με τρίποντο του Στυλιανού ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 56-47 με την έναρξη της 4ης περιόδου, όμως με ένα σερί 8-0 το Λαύριο ροκάνισε γρήγορα την διαφορά μειώνοντας σε 56-55. Με ένα νέο τρίποντο ο Στυλιανού έκανε το 59-55, ενώ ένα ακόμα τρίποντο από τον παίκτη του ΟΦΗ έφερε την Κρητική ομάδα να προηγείται με 62-55.Ο ΟΦΗ έφερε την διαφορά στο +9, (64-55). Με ένα σερί 4-0 το Λαύριο μείωσε σε 64-59. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 68-59 με καλάθι του Χάλαρη όμως το Λαύριο δεν παρέδωσε τα όπλα. Με τρίποντο του Γιαννακόπουλου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-66, 44 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Με 2 βολές του Λιανού ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 72-66, 39΄΄ πριν το τέλος. Ο Μποχωρίδης στην συνέχεια έκλεψε την μπάλα, κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 74-66 κλειδώνοντας τη νίκη για τον ΟΦΗ.

Το τελικό 76-66 έδωσε τη νίκη στον ΟΦΗ, που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του το 2015 και νίκησε και τις απουσίες των Ραζή, Κιτσούλη και Τρεπάλοβατς.