Επιτέλους νίκη!

Τέλος στο αρνητικό σερί των 5 συνεχόμενων ηττών έβαλε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 79-70 της Λιβαδειάς και μετά από αρκετό καιρό γεύτηκε τη χαρά της νίκης και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Παίζοντας καλή άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Χάλαρη που φάνηκε να αντικαθιστά επάξια την απουσία του Τρεπάλοβατς, ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με την Λιβαδειά να ακολουθεί από κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον ΟΦΗ να προηγείται με 25-19.

Οι “μελανόλευκοι” με όπλο την άμυνα κατάφεραν να συντηρούν μια μικρή διαφορά την οποία έφτασαν και σε διψήφια νούμερα με το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον ΟΦΗ να είναι μπροστά με 41-31.

Όπως συνηθίζει ο ΟΦΗ έπαθε black-out στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 2-13, η Λιβαδειά προηγήθηκε με 43-44 στο 25΄. O OΦΗ κατάφερε να αντιδράσει στην συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Κιστούλη και ένα σερί 10-3, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (58-50).

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 60-5ο στην αρχή της περιόδου, όμως με ένα σερί 0-7, η Λιβαδειά μείωσε σε 60-57. Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Σταμπουλή προηγήθηκαν με 69-63, δύο λεπτά πριν το φινάλε και φάνηκε να έχουν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, όμως το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Βουκαντίνοφ έβαλε ξανά την Λιβαδειά ξανά στο παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-66, 85 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Με με 2/2 βολές από τον Κιστούλη. 1:13 για τη λήξη.

Με καλάθι του Γκαγκαλούδη η Λιβαδειά μείωσε σε 72-68,  44΄ πριν το τέλος. Ο Ραζής με 2/2 βολές έκανε το 74-68, στην συνέχεια ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντα και κάπου εκει έγειρε  η πλάστιγγα υπέρ του ΟΦΗ ο οποίος επικράτησε με 79-70.