“Ναυάγησε” στο Ψυχικό ο ΟΦΗ

Η βαρυχειμωνιά για τον ΟΦΗ συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό με την ομάδα να γνωρίζει την πέμπτη (!!) συνεχόμενη ήττα με 78-58 και να βυθίζεται στην βαθμολογία.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στο Ψυχικό με αποτέλεσμα το μέλλον της ομάδας να παραμένει αβέβαιο και τα πράγματα να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Το παιχνίδι στο Ψυχικό ήταν ντέρμπι μόνο για την πρώτη όταν και ο ΟΦΗ ήταν πίσω στο σκορ με δύο πόντους (24-22). Στην συνέχεια, το Ψυχικό με εκτελεστικές… “βολές” πίσω από τα 6.75 διέλυσε την οποιαδήποτε αμυντική προσπάθεια του ΟΦΗ με την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς. Το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ να είναι πίσω στο σκορ με 10 πόντους (46-36) και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους.

Και αν για τα του αγώνα, δεν μπορούμε να πούμε και πολλά πράγματα, ας ασχοληθούμε με τον ΟΦΗ που για ακόμα μια φορά ήταν ένα φάντασμα! Κακές επιλογές στην επίθεση, χείριστη άμυνα (για ακόμα μια φορά δέχτηκε στο ημίχρονο πάνω από 40 πόντους) αλλά και έλλειψη πειθαρχίας με αντιαθλητικά και τεχνικές ποινές.

Το σίγουρο είναι ότι από εδώ και στο εξής θα πρέπει να παρθούν σημαντικές αποφάσεις προκειμένου να μην έρθει μια χαμένη χρονιά και ο ΟΦΗ βρεθεί από τα Χριστούγεννα να παίζει με το κεφάλι του!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-36, 67-50, 78-58.

Ψυχικό: Νίκου 2 (4 ασ.), Αχής 4, Περσίδης, Παπανικολάου 11 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Δημάκος 21 (5), Σκάνδαλος 2, Μάντζαρης 11 (3), Κορωνίδης 16 (4), Πάνου 2, Ναούμης 2, Λάτοβιτς 5 (6 ριμπ.), Ματζιώρης 2.

ΟΦΗ:Μποχωρίδης, Σταμπουλής 12 (2), Ραζής 11 (1), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 6 (1), Λιανός 15 (1), Κιτσούλης 5, Κυρίτσης, Χάλαρης 7, Σκλήβας 2.

29-24 / Μποχωρίδης

Ο ΟΦΗ χάνει την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο με 2 χαμένες βολές του Κιτσούλη

32-24 / Κορωνίδης
32-27 / Σταμπουλής