Έκανε το χρέος του και ανανέωσε το ραντεβού του με την Α2

Ο ΟΦΗ έκανε το χρέος του καθώς επικράτησε με 78-66 του Φίλιππου Βέροιας και ανανέωσε το ραντεβού του με την Α2.

Νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ με αποτέλεσμα ο Φίλιππος Βέροιας με τον Κασαμπαλή να δημιουργεί προβλήματα στο ζωγραφιστό να προηγηθεί με 2-7. Ο ΟΦΗ στην συνέχεια ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 12-11 , 4 και 11΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τον ΟΦΗ με ένα σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό να κλείνει την περίοδο προηγούμενος με 22-17.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά την δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (28-20) όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον ΟΦΗ να αυξήσει κι’άλλο την διαφορά, κρατώντας την επαφή με το σκορ και ροκανίζοντας την διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 37-35.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ ο ΟΦΗ στο τρίτο δεκάλεπτο με τους “ασπρόμαυρους” να φτάνουν γρήγορα στο +9 και να προηγούνται με 46-37 έχοντας κυλήσει 3 και 47΄ στην τρίτη περίοδο. Ο ΟΦΗ συνέχισε να κρατά το προβάδισμα και να έχει μια διαφορά κοντά σε διψήφια νούμερα όμως ο Φίλιππος Βέροιας με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 55-49, 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 61-52.

O OΦΗ παγίωσε μια διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου και με τρίποντο του Πλιούκα προηγήθηκε με 71-57, 6 λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε αυτή τη διαφορά ως το τέλος με τον ΟΦΗ να επικρατεί τελικά με 78-66 και να ανανεώνει το ραντεβού του με την Α2 κατηγορία και τη νέα σεζόν.

ΟΦΗ (Τακιανός) :Βαγενάς 15(3), Ραζής 19 (1),Τραιανός 11, Δεληγιώργης, Τζόρτζεβιτς 20, Πλιούκας 6 (2), Καραγκιολίδης , Γρύλλης 5 (1),  Ζερβουδάκης ,Κυρίτση , Τόζιος2 .

Φίλιππος (Γκίμας) : Σαμαράς 6 , Ακεψιμαιδης 9, Σιζόπουλος 14,Κιτσούλης 15 (1) ,Κασαμπαλής 14, Μαυρογιάννης 5 (1),Μπρόζος 3 (1),Βαρυτιμιάδης.

Το Live της αναμέτρησης

Aρκετός κόσμος υπάρχει στο ΒΑΚ, ενώ συνεχίζεται η προσέλευση του.

Με μόλις 8 παίκτες στο Ηράκλειο ο Φίλιππος Βέροιας. Μεταξύ αυτών και δύο πρώην “ασπρόμαυροι”, Βασίλης Κιτσούλης και Ανδρέας Σιζόπουλος.

Κιτσούλης και Σιζόπουλος παρέλαβαν μια ανθοδέσμη από του ανθρώπους του ΟΦΗ για την προσφορά τους στον σύλλογο.

Μικρή καθυστέρηση στο τζάμπολ καθώς πρέπει να καθαριστεί η ατμόσφαιρα από τη φωτοβολίδα που άναψαν οι φίλοι του ΟΦΗ

9-11 / Ραζής

12-11 με καλάθι και φάουλ του Τραΐανού. 4 και 11΄΄ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

12-13 / Κασαμπαλής

14-13 /Τζόρτζεβιτς

14-15 / Κιτσούλης

16-15 / Τζόρτζεβιτς. 2 και 12΄΄ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου