Νίκη παραμονής για τον ΟΦΗ, 74-63 το Λαύριο

Με ένα εκπληκτικό Πάρη Μάρτζο ο ΟΦΗ επικράτησε με 74-63 του Λαυρίου, κάλυψε το -2 από την ήττα του πρώτου γύρου και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του ΟΦΗ, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να μην βρίσκουν σε άμυνα και επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την “απουσία” του ΟΦΗ από το παρκέ στα μισά της πρώτης περιόδου όπου και προηγήθηκαν με 1-10.Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τον ΟΦΗ, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στον Μανούσο, με την διαφορά να πηγαίνει στο +12 για το Λαύριο (6-18), 2΄και 23΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Ο ΟΦΗ αφυπνίστηκε στα τελευταία τρία λεπτά και με ένα γρήγορο σερί 6-0, κατάφερε να μειώσει σε 12-18. Οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να επεκτείνουν το σερί τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -1 (17-18).

Έχοντας “τρέξει” συνολικά ένα σκορ 18-0, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 24-18 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Με ένα τρίποντο του Τσίρου 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το Λαύριο μείωσε σε 26-23, και έχοντας ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 26-27, 2 και 42΄΄ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Με καλάθι του Μανούσου, 1 και 30΄΄ πριν την ανάπαυλα το Λαύριο προηγήθηκε με 29-34, με τον ΟΦΗ να καταφέρνει στο τελευταίο λεπτό να μειώσει και να πάει στο -1 στο ημίχρονο (35-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Λαύριο να συνεχίζει να έχει βραχεία κεφαλή και τον ΟΦΗ να ακολουθεί κατά πόδας. 6 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο προηγήθηκε με 41-42.Οι φιλοξενούμενοι 4 λεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 41-47. Με σερί 8-0,ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 49-47, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 49-48.

Με τρίποντο του Μάρτζου ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, με τον γκαρντ του ΟΦΗ να κάνει το 52-48. 6 και 26΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα 6 πόντων και προηγήθηκε με 57-51.Μα κρεσέντο έξω από τα 6,75 και με Μάρτζο και Ραζή να “πυροβολούν” ο ΟΦΗ πήρε αέρα 10 πόντων και προηγήθηκε με 65-55, 4΄ και 30΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 67-61, 2 και 42΄΄ πριν το φινάλε,. Το τρίποντο του Μάρτζου στα 2 και 18΄ έφερε τον ΟΦΗ στο +9 (70-61). Στην αμέσως επόμενη επίθεση οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος, ο Μάρτζος έκανε το 72-61 στο 1 και 30΄΄ πριν το τέλος και κάπου εκεί τελείωσαν όλα με τον ΟΦΗ να φτάνει στη νίκη επικρατώντας με 74-63.