“Μπλακ – άουτ” στην 3η περίοδο και ήττα στις Σέρρες!

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου όμως ένα μεγάλο σερί των Ικάρων στα μέσα της τρίτης περιόδου έφερε την ήττα με 73-65.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι και το 5’ όταν και ο ΟΦΗ προηγήθηκε 15-18 με γκολ – φάουλ από τον Απόλλωνα Δεληγιώργη. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με τα τρίποντα του Κουτίνα για να λήξει η πρώτη περίοδος 22-22.

Η συνέχεια του παιχνιδιού κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με τους Ίκαρους και τον ΟΦΗ να συμβαδίζουν στο σκορ και στο 16’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους (34-28). Ο ΟΦΗ απάντησε και με ένα μικρό σερί μείωσε την διαφορά στον πόντο (34-33) ενώ η βελτίωση της άμυνας του, του έδωσε το προβάδισμα με 34-35 και 37-39 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΟΦΗ υπέστη μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση όπου οι κακές επιλογές των παικτών του Φώτη Τακιανού έδωσαν την ευκαιρία στους Ίκαρους να κάνουν σερί 12-2 και να μετατρέψουν το 46-42 σε 58-44!

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε τουλάχιστον να «συμμαζέψει» την διαφορά καθώς μείωσε στους 8 πόντους, 58-50, με την ολοκλήρωση της περιόδου.

Η αντεπίθεση του ΟΦΗ αποδείχθηκε… μικρής διάρκειας καθώς μετά την διαφορά που πήραν οι Ίκαροι, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στο 33’ ο Δήμας πέτυχε 3ποντο στέλνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (58-44) για να έρθει το τελικό 73-65.

10λεπτα: 22-22, 37-39, 58-50, 73-65