Άλμα παραμονής για τον ΟΦΗ, 85-69 τον Αρκαδικό

Με καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο, ο ΟΦΗ μετέτρεψε ένα διαφαινόμενο ντέρμπι σε περίπατο, καλύπτοντας και το -10 του πρώτου γύρου. Νίκη με 85-69 επί του Αρκαδικού και βαθιά βαθμολογική ανάσα για την Κρητική ομάδα.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ και με τον Τζόρτζεβιτς να ξεκινάει ζεστός η Κρητική ομάδα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και κρατώντας τον Αρκαδικό μακριά από το καλάθι, προηγήθηκε με 13-0. Ο ΟΦΗ συνέχισε να κρατάει την διαφορά σε διψήφια νούμερα με τον Αρκαδικό να μειώνει στους 7 (23-16) 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΟΦΗ με buzzer beater στην τελευταία επίθεση και με τρίποντο του Βαγενά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (26-16).

Ο ΟΦΗ έφτασε την διαφορά ξανά την διαφορά στο +13 (32-18) στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τον Αρκαδικό όμως στην συνέχεια να αρχίζει να ροκανίζει την διαφορά. 3 και 35΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αρκαδικός, με καλάθι του Γκόβα μείωσε σε 36-31, Με τρίποντο του Δεληγιώργη και 1/2 βολές από τον Τζόρτζεβιτς, ο ΟΦΗ  προηγήθηκε με 40-31, όμως ο Αρκαδικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 40-36. Με δυο βολές του Δεληγιώργη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-36, 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Αρκαδικό σε αυτό το χρονικό διάστημα να κάνει σερί 5-0 και να πηγαίνει στο ημίχρονο στο -1 (42-41).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τον Αρκαδικό να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι 7 και 14΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 47-48. Με ένα τρίποντο του Μάρτζου και ένα καλάθι και φάουλ του Ραζή, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 57-50, 3 και 10΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου και 59-50 λίγο αργότερα, τρέχοντας ένα σερί 10-0. Ο Αρκαδικός απάντησε με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο δίλεπτο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 59-55.

Αποφασισμένος για τη νίκη μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ο οποίος με τρίποντο του Μάρτζου έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα μετά από ώρα και προηγήθηκε με 70-59, 6 και 49΄΄ πριν το τέλος. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού με “σκυλίσια” άμυνα και καθαρό μυαλό προηγήθηκε με 78-63, με τρίποντο του Ραζή 3 λεπτά πριν το τέλος και φάνηκε να καθαρίζει τη νίκη όπως και έγινε και να κοιτάει να καλύψει το -10 από την ήττα του πρώτου γύρου όπως και έπραξε φτάνοντας στη νίκη με 85-69.