Μπλακ-άουτ στην 3η περίοδο και ήττα με 83-78 στον Λαγκαδά για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ έπαθε μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε σερί 19-0 και όταν προσπάθησε για την επιστροφή στο τέλος ήταν ήδη αργά. Ήττα με 83-78 για τους “ασπρόμαυρους” που έχασαν την ευκαιρία να “αγκαλιάσουν ” την παραμονή.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Ερμής Λαγκαδά και ΟΦΗ ήταν ισόπαλοι 3-3 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να παίρνει το προβάδισμα στο 4΄ και να προηγείται με 6-8. Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες στο επόμενο δίλεπτο, με τον Ηλιάδη στο 6΄με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 9-8. Ο Ερμής Λαγκαδά συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα μεχρι το τελευταίο  λεπτό του πρώτου μέρους. Στο σημείο αυτό ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 15-16, όμως το τρίποντο του Παρίτση με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 18-16.

Ο ΟΦΗ έχοντας κυλήσει 2 και 40΄΄ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 22-24, με τον Ερμή να απαντά με ένα σερί 4-0 και να προηγείται με 26-24, 4 και 44΄΄πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ερμή να κρατά ένα μικρό προβάδισμα που κυμαινόταν μεταξύ 2-4 πόντων. 33΄ δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο η ομάδα του Λαγκαδά προηγούνταν με 38-36. Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στην ισοπαλία όμως ο Δηληγιώργης ευστόχησε στη μία από τις 2 βολές που επιχείρησε και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 38-37.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και πήρε γρήγορα το προβάδισμα, ενω στο 24΄ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 7 πόντων καθώς προηγήθηκε με 43-50 και μετά κατέβασε διακόπτες! Με ένα σερί 19-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-50, 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και το έκλεισαν προηγούμενοι με  65-52.

Ο Ερμής Λαγκαδά συνέχισε να κρατάει την διαφορά σε διψήφια νούμερα και προηγήθηκαν με 70-56, 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να μπει ξανά μέσα στο παιχνίδι και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 70-61,  5 και 55΄΄πριν τη λήξη και σε 75-69 3,5 λεπτά πριν το τέλος. Ο ΟΦΗ πήγε την διαφορά στους 5 πόντους 1 και 16΄΄ πριν το τέλος μειώνοντας σε 78-73. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (80-75) 40” δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τους γηπεδούχους τελικά να φτάνουν στην νίκη επικρατώντας με 83-78.

Το LIVE της αναμέτρησης

Μαζί στο σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ να είναι ισόπαλο 3-3

4΄ 6-8, μπροστά στο σκορ ο ΟΦΗ

6΄Προβάδισμα για τον Ερμή Λαγκαδά με τρίποντο του Ηλιάδη 9-8

Οι γηπεδούχοι κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα και προηγούνται με 14-10, 2 και 41΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με τον Ερμή Λαγκαδά να προηγείται με 18-16 με τρίποντο του Παρίτση σε “νεκρό χρόνο”.

2 και 40 έχει κυλήσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο ΟΦΗ προηγείται με 22-24

Ένα σερί 4-0 από τον Ερμή δίνει το προβάδισμα με 26-24, 4 και 44΄ πριν το ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να κρατάνε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή. 28-26 το σκορ 3 λεπτά πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου

38-36 το σκορ. 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου

1/2 βολές από τον Δεληγιώργη και 38-37 το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Δυνατό ξεκίνημα  για τον ΟΦΗ που παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά με 5 πόντους στο παιχνίδι και προηγείται με 43-48 με καλάθι και φάουλ του Μάρτζου στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου.

Ο ΟΦΗ έκανε το 43-50 και μετά κατέβασε διακόπτες. Σερί 19-0 από τους γηπεδούχους και 62-50 το σκορ 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τέλος τρίτης περιόδου με τον Ερμή Λαγκαδά να προηγείται με 65-52.

33΄ Οι γηπεδούχοι κρατάνε την διαφορά σε διψήφια νούμερα και προηγούνται με 70-56.

Σερί 5-0 από τον ΟΦΗ που μειώνει σε 70-61,  5 και 55΄΄πριν τη λήξη

75-69 το σκορ. 3 και 30 για το τέλος

78-71 το σκορ. 1 και 40 πριν το τέλος

78-73 1 και 16΄΄ πριν το τέλος

80-75 40΄΄ πριν τη λήξη με τον ΟΦΗ να έχει επίθεση.

Τέλος στο παιχνίδι με τον Ερμή να κερδίζει με 83-78