Μεγάλη…. η Χάρη του!

Με κορυφαίο τον Χάρη Πλιούκα, ο ΟΦΗ έπαιξε με την φωτιά όμως τελικά επικράτησε με 94-90 της Αγ. Παρασκευής.

Moυδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού προηγήθηκαν με 4-0 στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και 6-5 λίγο αργότερα, ωστόσο από το σημείο αυτό και μετά βρέθηκαν πίσω στο σκορ μεχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με ένα σερί 7-0 η ΚΑΠ προηγήθηκε με 6-12, με τον ΟΦΗ να απαντάει με ένα 5-0 και να μειώνει σε 11-12. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να  έχουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έχοντας 5/8 τρίποντα στο πρώτα δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 20-25 με το τέλος αυτού.

Η Αγ. Παρασκευή συνέχισε να βρίσκει λύσεις με τον ΟΦΗ να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 30-36 με τον Νικολαΐδη να “πυροβολεί” από τα 6,75. Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με τρίποντα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου! Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 44-42, όμως ο Νικολαΐδης με τρίποντο σε “νεκρό χρόνο” διαμόρφωσε το 44-45 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 58-50 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο τα τρίποντα του Νικολαΐδη κρατούσαν στο παιχνίδι την ΚΑΠ. Με πρωταγωνιστή τον Πλιούκα ο ΟΦΗ προσπάθησε να “χτίσει” μια διαφορά όμως η ΚΑΠ δεν άφηνε να ξεφύγει με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 71-68.

Με καλάθια τον Πλιούκα και του Δεληγιώργη ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα 7 πόντων (75-68) με την Αγία Παρασκευή να μειώνει σε 75-70. Η τεχνική ποινή του Τζόρτζεβιτς έδωσε στην Αθηναϊκή ομάδα να ρίξει την διαφορά κάτι που έγινε με την Αγια Παρασκευή να μειώνει σε 75-74, 7 λεπτά πριν το τέλος. Με ένα σερί 4-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 79-74, 4 λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ζωντανοί χάρις τα τρίποντα τους με τον Ψαρόπουλο να μειώνει σε 81-80, 2 και 32΄΄ πριν το τέλος και με ένα τρίποντο του Ματζιώρη να παίρνει το προβάδισμα με 81-83, 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 83-83, με τον Νικολαίδη με δύο εύστοχες βολές να δίνει το προβάδισμα με 83-85. Τα τρίποντα των Μάρτζου και Δεληγιώργη έδωσαν “αέρα” 4 πόντων στον ΟΦΗ, που προηγήθηκε με 89-85 25 δευτερα πριν το τέλος. Με γρήγορη επίθεση η ΚΑΠ μείωσε σε 89-87, 20 δεύτερα πριν το τέλος με το παιχνίδι να οδηγείται στην ρουλέτα των βολών. Εκεί ο ΟΦΗ ήταν εύστοχος και τελικά πήρε τη νίκη με 94-90.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 44-45, 71-68, 94-90.

ΟΦΗ: Βαγενάς 2, Μάρτζος 15 (3), Ραζής 13, Τραϊανός, Δεληγιώργης 8 (1), Τζόρτζεβιτς 19, Πλιούκας 29, Καραγκιολίδης 3 (1), Γρύλλης.

Αγία Παρασκευή: Άρχος 11 (3), Καρβούνης, Νικολαϊδης 29, Καρτέρης 8, Ζερβός 2, Αναγνωστόπουλος 6, Ψαρόπουλος 16 (2), Ματζιώρης 18 (2).