ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΟΦΗ λύγισε και το Ψυχικό γκρεμίζοντας το από την κορυφή!

Ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΟΦΗ  με μεγάλο πάθος και ψυχή λύγισε το πρωτοπόρο (μέχρι πριν τον αγώνα) Ψυχικό επικρατώντας με 84-74. Φοβερό παιχνίδι από τους παίκτες του Φώτη Τακιανού που λειτούργησαν σωστά σε καίρια σημεία του παιχνιδιού και πήραν μια μεγάλη νίκη.

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ που προηγήθηκε με 9-0 πράγμα που ανάγκασε τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει σε τάιμ-άουτ. Το Ψυχικό φάνηκε να αφυπνίζεται μετά το ταιμ-άουτ, μείωσε σε 9-7, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε και με 12-13. Ο ΟΦΗ αντέδρασε στην συνέχεια και προηγήθηκε άμεσα κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Φωτη Τακιανού προηγήθηκαν με 14-13, 3 και 26΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το τέλος αυτού να βρίσκει τον ΟΦΗ να προηγείται με 23-16.

Με την διάθεση που ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και στο δεύτερο ο ΟΦΗ που έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου καθώς προηγήθηκε με 27-16. Το Ψυχικό με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 27-22, με τον ΟΦΗ με ένα καλάθι και φάουλ του Ραζή να προηγείται με 30-22.Ένα επιμέρους 2-7 από τους φιλοξενούμενους έφερε το Ψυχικό σε απόσταση τριών πόντων 32-29, με τον ΟΦΗ να κρατάει το προβάδισμα και να προηγείται με 37-31, 2 και 58΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 41-37.

Με ένα σερί 5-0 το Ψυχικό προηγήθηκε με 41-42, όμως ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει της λύσεις σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 49-44, 5 και 49΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 5 εώς 7 πόντων στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να προηγείται με +9 3 και 30΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-44). Οι φιλουξενούμενοι αντέδρασαν και μέιωσαν στον πόντο 40΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ΟΦΗ να προηγείται με 59-56.

Το Ψυχικό μείωσε στον πόντο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι. Με τρίποντο του Πέττα το Ψυχικό ισοφάρισε σε 64-64, με τον ΟΦΗ να παίρνει το προβάδισμα και να προηγείται με 67-64 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Με καλάθι και Φάουλ του Τζόρτζεβιτς ο ΟΦΗ με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-66. Ο Ρεμεντέλας δέχθηκε τεχνική ποινή διαμαρτυρόμενος για την απόφαση τον διαιτητών με το σκορ να γίνεται 72-66. Στην επαναφορά ο Ραζής με τρίποντο έκανε το 75-66  στα 2 και 45΄΄ για τον ΟΦΗ που δεν μπορούσε να χάσει τη νίκη από εκεί και πέρα. Το τελικό 84-74 σφράγισε την ανωτερότητα του ΟΦΗ σε όλο τον αγώνα, με τους “ασπρόμαυρους” να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37 , 59-56, 84-74

Διαιτητές: Μπήτης,Λαζαρίδης,Κωσταντινόπουλος.

ΟΦΗ:Βαγενάς 5 (1),Μάρτζος 20(3),Ραζής 15 (1) ,Τραιανός ,Δεληγιώργης 13,
Τζόρτζεβιτς 23 ,Πλιουκας 8(2),Καραγκιολιδης,Γρυλλης ,Σταθακης,Κυριτσης,Τοζιος.

Ψυχικό:Αχης Κ 10(2),Μοσχοβιτης 17, Καπινιαρης 3, Παπανικολαου 10(1),Αχης Π. ,Πεττας 16 (2),Σαμοθράκης 2,Κολώκας 1,Σκουλουδης, Παππάς, Πέτρουλας 15 (3),Φιλιππάκος.