Ανταγωνιστικός για 35 λεπτά κόντρα στο Ρέθυμνο ο ΟΦΗ

Σε διάρκειας 45 λεπτών φιλική αναμέτρηση με το Ρέθυμνο ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για 35 λεπτά.  Ήττα με 61-89 και χρήσιμα συμπεράσματα από τον Φώτη Τακιανό, εν όψει του αγώνα με το Ψυχικό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΑΓΟΡ να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 11-11 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με το Ρέθυμνο να κάνει ένα επιμέρους σκορ 2- 13 και να προηγείται με 13-24.  Οι “μελανόλευκοι” με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου έκλεισαν την περίοδο στο -6 (18-24).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν μια μικρή διαφορά και προηγήθηκαν με 22-27 στο 13΄ όμως γρήγορα η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφια νούμερα με το Ρέθυμνο να προηγείται 25-37 στο 17. Το ημίχρονο έκλεισε με το Ρέθυμνο να προηγείται με 31-43.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να κρατάει την διαφορά με τον ΟΦΗ να μειώνει στους 7 πόντους (38-45) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει στην συνέχεια όμως οι “κυανόλευκοι” βρήκαν λύσεις κυρίως στην άμυνα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 45-53.

Σε ίδιους ρυθμούς κύλησε και η 4η περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους και προηγήθηκαν με 52-61, 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Η διαφορά ανέβηκε στους 15 (57-72) 2 λεπτά πριν τη λήξη, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται με το Ρέθυμνο να είναι μπροστά στο σκορ με 57-76.

Μετά από συμφωνία των δύο τεχνικών αποφασίστηκε να παιχτεί ένα έξτρα 5λεπτο, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη με 61-89.

Το live της αναμέτρησης

Ο ΑΓΟΡ ξεκινάει με τους Ντρσα, Λάτοβιτς, Γκάμπριελ, Χαρτ, Ράιτ

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους Ραζή, Πλιούκα, Τζόρτζεβιτς, Μάρτζο και Βαγενάς

3-5 το σκορ, 8:33 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

7-9  προηγείται το Ρέθυμνο

Με ένα σερί 4-0 ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 11-11 ακριβώς στα μισά της πρώτης περιόδου

“Χτίζει” διαφορά το Ρέθυμνο όπου προηγείται με 13-24, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

18-24 το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου

Πλιούκας, Βαγενάς, Ραζής, Τραιανός και Τζόρτζεβιτς  η 5αδα που ξεκινάει στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΟΦΗ. Κουμπούρας. Αγγελόπουλος. Εζούπου, Κανονίδη και Αντωνόπουλος η 5αδα του Ρεθύμνου

13΄ 22-27 Μπροστά το Ρέθυμνο

17΄ Οι Ρεθυμνιώτες στέλνουν ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα και προηγούνται με 25-37