ΨΥΧΩΜΕΝΟΣ ΟΦΗ – άλωσε την Βέροια στην παράταση!

Ο ΟΦΗ άφησε πίσω του την κακή, ψυχολογικά, εβδομάδα και με μια φοβερή εμφάνιση γεμάτη πάθος και ψυχή κέρδισε τον Φίλιππο Βέροιας στην παράταση με 80-82!

Διπρόσωπος στο ξεκίνημα

Ο ΟΦΗ εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα στην πρώτη περίοδο, παρουσιάζοντας ένα καλό και ένα κακό. Στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα, ο Φίλιππος ήταν εκείνος που με μπροστάρη τον Κούρτη προηγήθηκε με 8-2 ωστόσο στην συνέχεια ο ΟΦΗ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει 12-12. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού αντέδρασαν και τελικά με καλάθι του Τόζιου πήραν το προβάδισμα με 17-18.

Ηγέτης ο Ραζής και σταθερό προβάδισμα για τον ΟΦΗ

Με το τζάμπολ του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΟΦΗ ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την άμυνα του και με ηγέτη τον Χριστόφορο Ραζή πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο ΟΦΗ σε ολόκληρη την περίοδο δέχτηκε μόλις 6 πόντους ενώ την ίδια ώρα ο Κύπριος γκαρντ με βοήθεια από τον Μάρτζο, οδηγούσαν την ομάδα στην επίθεση. Έτσι, το 17-21, έγινε 19-23 και τελικά 22-29 για να λήξει το ημίχρονο με τον ΟΦΗ στο +7 (26-33).

Τραγική 3η περίοδος

Ότι έχτιζε ο ΟΦΗ μέσα σε ένα ημίχρονο, φρόντισε να το «γκρεμίσει» στην τρίτη περίοδο. Ο Φίλιππος έκανε ένα γρήγορο σερί 6-0 και μείωσε σε 32-33. Ο ΟΦΗ αντέδρασε, πήγε στο +6 με τρίποντο του Ραζή (34-40) ωστόσο αυτό ήταν ένα πυροτέχνημα όπως αποδείχθηκε. Ο Φίλιππος με τον Ακεψιμαΐδη να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο πήρε προβάδισμα με 43-42 και στην συνέχεια με δικό του τρίποντο έγινε το 46-42 για να τελειώσει 49-45 υπέρ των γηπεδούχων.

Αυτοκτονία του ΟΦΗ!

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και τον ΟΦΗ να «σφίγγει» ακόμα περισσότερο την άμυνα του για την συνέχεια. Ο… υπαρχηγός του ΟΦΗ Βασίλης Βαγενάς ήταν εκείνος που έκανε μεγάλο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά δίνοντας καθοριστικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Με δικό του καλάθι ο ΟΦΗ προηγήθηκε 55-56 ενώ στην συνέχεια έπαιξε καθοριστική άμυνα με αποτέλεσμα να παραμείνει το προβάδισμα. Ο ΟΦΗ πήρε το πρώτο ουσιαστικό προβάδισμα με 3ποντο του Τζόρτζεβιτς (!!) και στην εκπνοή του χρόνου μάλιστα! Στο τελευταίο λεπτό, ο ΟΦΗ ήταν ξανά αυτόχειρας καθώς 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκε με 4 πόντους, 61-65 όμως τελικά δεν κέρδισε το ματς! 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 64-67 με τον Κιτσούλη να μειώνει στον πόντο με 2 βολές. Ο Μάρτζος στην συνέχεια έχει ½ βολές και ο ΟΦΗ παίρνει προβάδισμα 2 πόντων (66-68) με τον Κιτσούλη να ισοφαρίζει στην τελευταία επίθεση και να στέλνει το ματς στην παράταση!

Η ψυχραιμία έκρινε το ματς!

Στην παράταση, το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με τις δύο ομάδες να ακολουθούνται στο σκορ. Ο Χάρης Πλιούκας έκανε μεγάλο παιχνίδι πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια όμως εκείνοι που έδωσαν τη νίκη ήταν οι Μάρτζος, Δεληγιώργης που αποδείχθηκαν τέρατα ψυχραιμίας στις βολές δίνοντας τη νίκη στον ΟΦΗ!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 26-33, 49-45, 68-68κ.α., 80-82.

Φίλιππος Βέροιας: Τόμιτς 22 (11 ριμπ.), Ακεψιμαϊδης 14 (2), Κούρτης 9 (1), Σιζόπουλος 20 (2), Κιτσούλης 13, Μαυρογιάννης, Τριχόπουλος, Μπρόζος 2, Βαρυτιμιάδης.

ΟΦΗ: Βαγενάς 8, Μάρτζος 12 (1), Ραζής 13 (2), Τραϊανός 15 (1 τρίπ., 14 ριμπ.), Δεληγεώργης 4, Τζόρτζεβιτς 22 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Πλούκας 6, Κυρίτσης, Τόζιος 2.