Αυτόχειρας ο ΟΦΗ και ήττα-σοκ από τον Ηρακλή με 64-65

Αυτοκτόνησε ο ΟΦΗ που είχε στα δικά του χέρια το παιχνίδι με τον Ηρακλή όμως το άφησε να φύγει με το λάθος του Δεληγιώργη στην τελευταία φάση του αγώνα. “Φωνάζει” ο ΟΦΗ για την διαιτησία που… έπαιξε Θεσσαλονίκη.

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ, ο οποίος χρειάστηκε να περάσουν 4,5 λεπτά για να σκοράρει, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής, που προηγήθηκε με 0-8. Με τον ΟΦΗ να αρχίζει να αρχίζει να παίρνει μπροστά, η ομάδα του Φώτη Τακιανού με μπροστάρη τον Βασίλη Βαγενά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και μάλιστα έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 15-12.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα στην 2η περίδο, προσπαθώντας να χτίσει μια διαφορά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-14, 7 και 17΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως από το σημείο αυτό και μετά, ο ΟΦΗ αντί να χρίζει… άρχισε η κατολίσθηση. Έχοντας ένα σερί 0-12, ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-26, ενώ οι Θεσσαλονικείςπήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντα πετύχει την μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 24-33. Μόλις 4 πόντους για τον ΟΦΗ στα τελευταία 7΄ και 17΄΄ του δευτέρου δεκαλέπτου και αυτοί με βολές!

Έχοντας σκοράρει μόλις δύο πόντους σε 3,5 λεπτά, ο ΟΦΗ έβλεπε την διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια νούμερα από τον Ηρακλή ενώ εκτός αυτού είδε και τον Βαγενά να συμπληρώνει 4 φάουλ. Οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν με 26-37. Με ένα σερί 5-0 ο ΟΦΗμείωσε σε 31-36, όμως ο Ηρακλής κατάφερε να ξαναφέρει την διαφορά σε διψήφια νούμερα (33-43). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να αντιδράσει και με το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε στο -3 (44-47). Αρνητικό για τον ΟΦΗ τα 5 φάουλ που συμπλήρωσε ο Βαγενάς.

Με ένα σερί 5-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 49-47 στην αρχή της 4ης περιόδου, με τον Μπεχλιβάνη με ένα τρίποντο να δίνει αμέσως το προβάδισμα στην ομάδα (49-50) 7 και 53΄΄ πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον ΟΦΗ με ένα μικρό 5-0 να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (57-52) 4 και 15 πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και 2 και 20 πριν το φινάλε ισοφάρισαν σε 59-59. Το σκορ δεν άλλαξε στο τελευταίο δίλεπτο με τον Μάρτζο 18΄΄ πριν το τέλος να κερδίζει φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Μάρτζος ευστόχησε στις τρεις βολές κάνοντας το 62-59. Ο Μπεχλιβάνης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 62-61 στα 9,8 δεύτερα. Ο Μάρτζος στα 7,5 με δύο βολές έκανε το 64-61, με τον Μπεχλιβάνη στα 4,5 με δύο βολές να κάνει το 64-63. Στο 2,8 δευτερόλεπτα ο Δεληγεώργης κέρδισε φάουλ. Ο νεαρός πλέι μέικερ του ΟΦΗ αστόχησε στην πρώτη βολή και πήρε εντολή να αστοχήσει και στην δεύτερη για να κυλήσει ο χρόνος. Πράγματι ο Δεληγεώργης αστόχησε στην βολή και στην συνέχεια χρεώθηκε με φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ σε μια φάση που στοίχισε η απειρία του. Ο Τότσος ευστόχησε στις δύο βολές. χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 64-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 24-33, 44-47, 64-65