Του στοίχισαν τα λάθη… και ήττα με 59-65 από τον Κόροιβο

Ο ΟΦΗ μόνο στο τελευταίο λεπτό έκανε 4 λάθη και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα με 59-65 από τον Κόροιβο.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2014 ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν ανταγωνιστική απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αντέδρασε σε σημαντικά σημεία του παιχνιδιού και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όμως τα πολλά λάθη και η απειρία, του στέρησαν το πρώτο ροζ φύλλο για τη νέα χρονιά.

Ανύπαρκτος ο ΟΦΗ

Το χειρότερο πρώτο δεκάλεπτο στο πρωτάθλημα έκανε στο παιχνίδι με τον Κόροιβο ο ΟΦΗ. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού φάνηκε να επηρεάζονται από την διακοπή, με τον Κόροιβο να το εκμεταλλεύεται αυτό και να επιβάλει τον ρυθμό του και να χτίζει γρήγορα μια διαφορά. Η ομάδα της Αμαλιάδας προηγήθηκε με 2-10 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την διαφορά να πηγαίνει  στους 10 λίγο αργότερα (5-15) αλλά και στους 16 πόντους (6-22) 2:22 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΟΦΗ να μειώνει στους 12 πόντους και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 10-22.

Άμεσο come back και ξανά ο γνωστός ΟΦΗ

Η ομάδα του Φώτη Τακιανου μεταμορφώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τρέχοντας ένα σερί 9-0 και με τον Τζόρτζεβιτς που είχε σκοράρει μόνο 2 πόντους με βολές στο πρώτο δεκάλεπτο να παίρνει μπρος ο ΟΦΗ μείωσε σε 19-22 μέσα σε ένα δίλεπτο και μπήκα ξανά στο παιχνίδι. Βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση ο ΟΦΗ κράτησε μακριά από το καλάθι τους φιλοξενούμενους και παρέμενε κοντά στο σκορ. Ο Κόροιβος απάντησε με ένα σερί 2-9στο σερί του ΟΦΗ και προηγήθηκε με 21-29 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι 1 και 30΄΄ πριν το ημίχρονο με 32-21. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 32-34.

Αντίδραση από τον Κόροιβο και ξανά σε διψήφια νούμερα η διαφορά

Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κόροιβο να κρατάει μια βραχεία κεφαλή στο σκορ. Έχοντας κυλήσει 2,5 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο σκορ με 39-40. Από το σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις και άρχισαν να “χτίζουν” μια διαφορά. Έχοντας ένα σερί 8-0 ο Κόροιβος προηγήθηκε με 39-47 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (43-53).

Του έδινε το παιχνίδι ο Κόροιβος και δεν το έπαιρνε!

Ο ΟΦΗ ήταν αναγκασμένος να καταθέσει ψυχή στο τέταρτο δεκάλεπτο ώστε να παραμείνει στο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση κατάφερε σιγά σιγά να ροκανίζει το σκορ και 4΄και 10΄΄ πριν το φινάλε μείωσε σε 55-58. Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε νε εκμεταλλευτεί την καλή του άμυνα και ο Κόροιβος 1 και 59΄΄ πριν το τέλος προηγήθηκε με 57-62. Ο Κόροιβος στο τελευταίο δίλεπτο έδινε το παιχνίδι στον ΟΦΗ και αυτός δεν μπορούσε να το πάρει κάνοντας 4 λάθη!. 50΄΄ δευτερα πριν το τέλος ο Τζόρτζεβιτς μείωσε σε 59-62, στην αμέσως επόμενη φάση ο Τραϊανός έκλεψε την μπάλα και ενώ η διαφορά θα μπορούσε να πάει στον πόντο, ο ΟΦΗ έκανε νέο λάθος και έστειλε τον Τόσιτς στις βολές. Ο παίκτης του Κοροίβου δεν αστόχησε και έκανε το 59-64 στα 23 δευτερόλεπτο. Στην επαναφορά ο ΟΦΗ έκανε νέο λάθος και εκεί τελείωσαν οριστικά όλα, με το τελικό 59-65 να αφήνει μια πικρή γεύση στον ΟΦΗ αλλά παράλληλα να ηττάται και δίκαια.

ΟΦΗ: Βαγένας 5, Μ;aρτζος 9, Ραζής 10, Τραϊανός 2, Δεληγεωργης, Κυρίτσης, Τζορτζεβιτς 20, Πλιούκας 13, Καραγκιολίδης,Τόζιος

Κόροιβος: Αρχιμανδρίτης, Νοέας 6, Καρύδας 11, Γκιουλέκας 2, Κακλαμάνος 12, Στυλιανού 11, Χαρισμίδης 17, Γαλιώτος 4, Σόσιτς 2

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 32-34, 43-53, 59-65