Ο Αρκαδικός έβαλε στοπ στο σερί του ΟΦΗ!

Ένα κακό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να έρθει η ήττα για τον ΟΦΗ με 71-61 στην Τρίπολη, μπαίνοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγωνιστικών.

Nτέρμπι από το πρώτο λεπτό

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, ακολουθώντας το… «μοτίβο» των προηγούμενων χρόνων όπου όλα τα παιχνίδια κρίνονταν μέχρι και την διαφορά των 6 πόντων. Πλιούκας και Τζόρτζεβιτς είχαν αποκτήσει επαφή με το καλάθι ενώ με καλάθι του 24χρονου γκαρντ, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα με 15-16. Ο Πάρης Μάρτζος με ½ βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 17-17 που ήταν και το αποτέλεσμα της 1ης περιόδου.

Συγκλονιστικός Τζόρτζεβιτς!

Το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή και στην δεύτερη περίοδο με τον ΟΦΗ και τον Αρκαδικό να πηγαίνουν χέρι – χέρι. Ο Πόπανιτς έστειλε την διαφορά στους 4 πόντους (27-23) ωστόσο ο ΟΦΗ με ένα τρομερό παιχνίδι του Στέφαν Τζόρτζεβιτς  διατηρούσε επαφή με το σκορ και τελικά ο Χριστόφορος Ραζής με 2 βολές διαμόρφωσε το 36-36 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Καταστροφική τρίτη περίοδο

Ο ΟΦΗ για ακόμα μια φορά πλήρωσε την απόσυρση του Τζόρτζεβιτς στον πάγκο – συμπλήρωσε 3 φάουλ – και η ομάδα έπαθε μπλακ άουτ στην επίθεση. Έτσι, το 42-40 με σερί 9-0 και τρίποντο του Γκόβα, μετατράπηκε στο 51-40 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι! Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν αντέδρασαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου που έληξε με 54-46.

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή

Στην τελευταία περίοδο, ο ΟΦΗ πήρε ξανά πόντους από τον Στέφαν Τζόρτζεβιτς που με γκολ – φάουλ μείωσε στους 5 πόντους (58-53) ενώ νωρίτερα ο Αρκαδικός είχε στείλει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων προηγούμενος 58-48. Ο ΟΦΗ πάλεψε όσο μπορούσε, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε στους 6 πόντους (67-61) για να έρθει το τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-36, 54-46, 71-61.

Aρκαδικός: Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Κοψαύτης 10 (2), Προδρόμου 12, Πόπαντιτς 25 (4), Σάκοτα 4, Γκόβας 9 (2), Γιαννουλάκος 7, Πάνου 2.

ΟΦΗ: Βαγενάς 4, Μάρτζος 5, Ράζης 2, Τραϊανός, Δεληγιόργης 2, Τζόρτζεβιτς 36, Πλιούκας 12 (1), Καραγκιολίδης.