Υπερηχητικός ο ΟΦΗ, διέλυσε με 94-64 τον Ερμή Λαγκαδά

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα, ο ΟΦΗ έκανε το 4Χ4 διαλύοντας με 94-64 τον Ερμή Λαγκαδά.

Αποφασισμένος για τη νίκη από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα μπήκε ο ΟΦΗ. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού από νωρίς έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων την οποία και κράτησαν σε όλο το δεκάλεπτο. Ο ΟΦΗ με ένα σερί 10-0 , προηγήθηκε με 10-1, ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Μάρτζου έφερε τον ΟΦΗ στο +10 (15-5).  Ο ΟΦΗ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφερε την διαφορά στο +18 (29-11) για να κλείσει η περίοδος με τον ΟΦΗ να προηγείται με 29-13.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ακριβώς στα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 31-16. Ο Ερμής Λαγκαδά, μείωσε προσωρινά σε 38-24, με τον ΟΦΗ να συνεχίζει σε υψηλές στροφές και να φτάνει την διαφορά στους 20 πόντους 70 δευτερόλεπτο πριν το ημίχρονο (42-24). Το ημίχρονο έκλεισε  βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 44-28.

To δεύτερο ημίχρονο δεν χωράει κριτικής. Ο ΟΦΗ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, και τελικά πήρε τη νίκη επικρατώντας με 94-64.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-28, 69-48, 96-64

Διαιτητές: Καλδίρης, Μαλανδρής,Τσαρούχα.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 6, Μάρτζος 20(5), Ραζής 11 (1), Τραιανός 6,Δεληγιώργης 7 (1),Τζόρτζεβιτς 21 ,Πλιούκας 11 (3), Καραγκιολίδης 10 ,Γρύλλης 2, Σταθάκης, Κυρίτσης, Γιακουμάκης.

Ερμής Λαγκαδα (Ξουρίδας): Κλαικλης 5 (1), Βραγγας,Ιωακειμιδης 10,Συγκουνας 5,Καμαριωτης 6(2),Καλογιαννιδης 5, Ηλιαδης 15 (3),Πιλκουδης,Τριτς 7 (1), Σικαλιδης 4,Παριτσης 3(1) ,Παπαιωακειμ 4.

29-13 το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου

31-15 μπροστά ο ΟΦΗ που διατηρεί την διαφορά των 16 πόντων στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου

32-17, 6:48 απομένουν για το ημίχρονο

36-19, με καλάθι του Τζόρτζεβιτς. Είμαστε ακριβώς στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου

38-24 με τρίποντο του Ιωακειμίδη.

40-24

42-24 με 2/2 βολές από τον Μάρτζο

44-24 με 2/2 βολές από τον Τζ’ορτζεβιτς

44-28 το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με ένα τρίποντο του Ραζή και ένα του Ηλιάδη ξεκινάει το παιχνίδι. 47-31 το σκορ.