Διπλή νίκη για τον πανέτοιμο ΟΦΗ!

Οι παίκτες του ΟΦΗ όχι μόνο έδειξαν ότι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την 10ημερη διακοπή του πρωταθλήματος και παράλληλα έστειλαν το δικό τους κοινωνικό μήνυμα στο φιλικό που έγινε για χάρη της “Ηλιαχτίδας”.

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ζεστοί έξω από τα 6,75 και με δύο τρίποντα, ένα από τον Μάρτζο και ένα από τον Ραζή, προηγήθηκαν με 6-0, ενώ λίγο αργότερα ένα ακόμα τρίποντο από τον Καραγκιολίδη έδωσε στον ΟΦΗ το προβάδισμα με 11-4. Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου ένα καλάθι και φάουλ από τον Τζόρτζεβιτς έφερε τον ΟΦΗ στο +10 (16-6), ενώ η διαφορά των 10 πόντων κρατήθηκε και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που βρήκε τον ΟΦΗ να προηγείται με 20-10.

Ο ΟΦΗ συνεχισε να έχει μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά από εκεί και πέρα το Ηράκλειο αντέδρασε. Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν με 27-18 4΄και 15″ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το Ηράκλειο να αρχίζει σιγά σιγά να ροκανίζει την διαφορά από το σημείο αυτό. 50΄΄πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-25 ενώ με ένα τρίποντου του Αρναουτάκη και ένα του Γκιζόγιαννη από το κέντρο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 31-31 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επέβαλε το ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 7-0 στο ξεκίνημα ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 38-31 στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει το προβάδισμα και να κρατάει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και με ένα  τρίποντο του Μάρτζου και ένα του Βαγενά πήγε την διαφορά στο +14 (55-41). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 55-43.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία. Οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν την διαφορά ακόμα  και στους 21 πόντους (68-47) 4 λεπτά πριν τη λήξη και τελικά επικράτησαν με 73-58.

Το live του αγώνα…

Καραγκιολιδης, Τζόρτζεβιτς, Πλιούκας, Μάρτζος και Ραζής είναι οι πέντε πρώτοι που ξεκίνησαν για τον ΟΦΗ, ενώ για το Ηράκλειο ο Βασίλης Ράλης ξεκίνησε τους Σακελαράκη, Αγαπιάδη,Γκιζόγιαννη, Πάλη και Αρναουτάκη.

Kαλό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ που προηγείται με 6-0 χάρις τα τρίποντα των Μάρτζου και Ραζή.

11-4 το σκορ με τον ΟΦΗ να έχει ξεκινήσει με 3/3 τρίποντα.

Με καλάθι και φάουλ του Τζορτζεβιτς, ο ΟΦΗ ανεβάζει την διαφορά στο +10 (16-6).

Μειώνει σε 16-8 ο Πάλης. 1:50 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

20-10. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

25-13 με καλαθι και φάουλ του Βαγενά.

27-18 το σκορ, 4:15 απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου

29-24. Το Ηράκλειο με καλάθι του Αγαπιάδη μειώνει στους 5 πόντους, 1΄και 20΄΄ πριν τι το τέλος του ημιχρόνου.

31-25. 5o δευτερόλεπτο απομένουν για να πάμε σε ημίχρονο.

Με ένα τρίποντου του Αρναουτάκη και ένα του Γκιζόγιαννη από το κέντρο, οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόπαλες 31-31 στο ημίχρονο.

Σερί 7-0 από τον ΟΦΗ που προηγείται με 38-31.

38-33 το σκορ. 7:20 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

45-38 με τρίποντο Καραγκιολίδη. 4 και 04 για τη λήξη της τρίτης περιόδου

Με ένα τρίποντο του Μάρτζου και ένα του Βαγενά ο ΟΦΗ πάει στο +14 (55-41)  ενα λεπτό πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

55-43 το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου

Με ένα τρίποντο του Καραγκιολίδη ο ΟΦΗ προηγείται με 60-45 πριν το τέλος του αγώνα.

66-47 το σκορ. 5 λεπτά για το τέλος

68-47 με καλάθι του Τραϊανού. Στο +21 ο ΟΦΗ.

Με τρίποντο του Πετράκη το Ηράκλειο μειώνει σε 70-55, 1 και 20΄΄ πριν το τέλος.

Τέλος στο παιχνίδι. Νίκη για τον ΟΦΗ με 73-58