ΟΦΗ για μεγάλα πράγματα, άλωσε και την Αγία Παρασκευή!

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και μετάλλο μεγάλης ομάδας, ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από την Αγία Παρασκευή αλώνοντας την στην παράταση με 75-76!

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα η ΚΑΠ να προηγηθεί με 14-5 και 22-12. Ο ΟΦΗ αντέδρασε άμεσα και με πρωτεργάτες τους Πλιούκα, Τζόρτζεβιτς ισοφάρισε σε 22-22. Στο 15′ ο ΟΦΗ με τρίποντο του Βασίλη Βαγενά προηγήθηκε με 28-31 ενώ στο 19′ οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 για να κλείσει το ημίχρονο με 44-42.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΟΦΗ κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού και είχε το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του. Με τον Πλιούκα προηγήθηκε με 53-57 για να λήξει τελικά 55-57 υπέρ του ΟΦΗ. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο ΟΦΗ δεν αντέδρασε στα 4 φάουλ των Τζόρτζεβιτς, Δεληγιώργη με αποτέλεσμα η ΚΑΠ να προηγηθεί με 7 πόντους, 70-63 ωστόσο ο ΟΦΗ κατάφερε να αντιδράσει και άρχισε να ροκανίζει την διαφορά. Στα 40 δευτερόλεπτα, η ΚΑΠ προηγήθηκε με 72-66 όμως ο ΟΦΗ με τρίποντα των Ραζή, Μάρτζου ισοφάρισε σε 72-72 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, ο ΟΦΗ δέχτηκε σε 5 λεπτά δέχθηκε μόλις 3 πόντους ενώ σκόραρε εκείνος με τον Πλιούκα φτάνοντας σε μια τεράστια νίκη με 75-76!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-42, 55-57, 72-72κ.α., 75-76.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Καρβούνης 10 (1), Καρτέρης 7 (1), Μπουρδάνος 6, Βασιλόπουλος 3 (1), Ζερβός 8, Γκολούμποβιτς 16 (2), Αναγνωστόπουλος, Ψαρόπουλος 5 (1), Ματζιώρης 20 (3).

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 9 (1), Μάρτζος 10 (2), Ραζής 10 (2), Τραϊανός 7, Δεληγιώργης 8 (2), Τζόρτζεβιτς 19, Πλιούκας 13 (3), Καραγκιολίδης, Κυρίτσης.