Πάρτι από τον ΟΦΗ στο ΒΑΚ, σκόρπισε την Καβάλα!

Ένας εκπληκτικός ΟΦΗ έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο στο ΒΑΚ και επικράτησε άνετα με 74-60 της Καβάλας που αποτελεί ένα από τα φαβορί για την άνοδο.

Ιδιαιτερα τυχεροί θα πρέπει να νιώθουν οι περίπου 200 φίλοι του ΟΦΗ που βρέθηκαν στο ΒΑΚ με την ομάδα να τους αποζημιώνει στο έπακρον. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού απέδωσαν εκπληκτικό μπάσκετ και έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΟΦΗ και με ένα ρεσιτάλ έξω από την γραμμή του τριπόντου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΟΦΗ με καλή άμυνα έλεγχε το ρυθμό, ωστόσο το μόνο μελανό του σημείο στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν τα 4 λάθη τα οποίο και επέτρεψε στην Καβάλα να ροκανίσει την διαφορά και με ένα σερί 5-0, 4 και 23΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου να προηγηθεί με 15-16 με τρίποντο του Τότσιου. Ο Τζόρτζεβιτς έδωσε άμεσα το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 17-16 όμως η Καβάλα κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή (20-21).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο δίλεπτο όμως ένα τρίποντο του Πλιούκα έφερε τον ΟΦΗ στο +4 (27-23). Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο με τρίποντα για δύο λεπτά, ο ΟΦΗ συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και προηγήθηκε με 33-32. Η Καβάλα συνέχισε να βρίσκει λύσεις έξω από τα 6,75 στο παιχνίδι και τελικά το ημίχρονο βρήκε τους Αργοναύτες να προηγούνται με 35-38.

Ένα καλάθι από τον Καραποστόλου στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε την Καβάλα στο +5 (35-40). Από το σημείο αυτό ο ΟΦΗ έκανε ότι ήθελε και με ένα σερί 15-0 προηγήθηκε με 50-40. O OΦΗ έχοντας ένα επιμέρους σκορ 24-6 στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε το “πάρτι” και διατήρησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα κλείνοντας μάλιστα την τρίτη περίοδο σε μέγιστη τιμή (59-46).

Στην τέταρτη περίοδο ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και ενώ θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Καβάλας, ο ΟΦΗ αύξανε την διαφορά. Οι “ασπρόμαυροι” με καθαρό μυαλό προηγήθηκαν με 18 πόντους στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου (68-50). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και τελικά πήρε το δεύτερο ροζ της φύλλο στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 74-60.

Tα δεκάλεπτα:20-21,35-38,59-46,74-60

ΟΦΗ (Φ.Τακιανός): Βαγενάς 7(1), Μάρτζος 11(2), Ραζής 8(2), Τραϊανός 8(1), Δεληγιώργης 8(2), Τζόρτζεβιτς 16, Πλιούκας 16(3), Καραγκιολίδης,

Καβάλα (Θ.Νίκου): Κρσέτσκι 5(1), Καραποστόλου 2, Τότσιος 15(1), Καλαμπάκας 13(2), Κατσαρες 13(3), Αράπης, Αγγελακόπουλος 5, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Καραθανάσης 5(1), Βελλησαρίου, Καλαϊτζίδης 2