Λύγισε στην παράταση ο ΟΦΗ

Σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις και με τον ΟΦΗ να διαμαρτύρεται έντονα για κάποιες αποφάσεις των διαιτητών, η Κρητική ομάδα γνώρισε την ήττα με 105-97 στην παράταση από τον Αρκαδικό

Oι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα προβάδισμα από την αρχή της πρώτης περιόδου την οποία διατήρησαν και ως το τέλος της, καθώς το δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με με 28-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “Αρκάδες” εκμεταλλευόμενοι ένα “νεκρό” διάστημα στο παιχνίδι του ΟΦΗ με ένα σερί 17-3 προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους (45-24). Ο ΟΦΗ με ένα επιμέρους σκορ 14-2 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους κατάφερε να μαζέψει κάπως την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο -9 (47-38).

Ο Αρκαδικός συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, με τον ΟΦΗ το μόνο που να καταφέρνει να είναι να μην χάνει την επαφή του με το σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Αρκαδικό να προηγείται με 69-61. Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες με λύσεις στο πρώτο τρίλεπτο και την διαφορά σχεδόν αναλλοίωτη, καθώς 7 λεπτά πριν το φινάλε, ο Αρκαδικός προηγούνταν με  73-67.  Το φινάλε ήταν φοβερό, με ένα ακόμα παιχνίδι του ΟΦΗ να οδηγείται στην παράταση.

4 και 30΄΄ πριν το τέλος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 75-69.  Ο ΟΦΗ κατάφερα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 1 και 30΄΄ πριν το φινάλε ισοφαρίζοντας σε 78-78, ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Τσερκιτσόγλου έφερε τον ΟΦΗ να προηγείται με 78-81.Ένα καλάθι του Γκιζόγιαννη 42΄΄ πριν το τέλος έφερε τον Αρκαδικό στο -1(80-81). Ένα καλάθι του Σιζόπουλου έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στον ΟΦΗ, (80-83).Ο Γκιζόγιαννης σε μία πολύ γρήγορη εκδήλωση επίθεσης ισοφάρισε σε 83-83. Στα 9 δεύτερα ο Παναγάκης με τρίποντο έφερε τον ΟΦΗ να προηγείται με 83-86. Οι γηπεδούχοι πήραν ταιμ-αουτ και στην επίθεση που εκδήλωσαν κέρδισαν φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Τσιότρα, μια απόφαση που προκάλεσε την έντονη αντίδραση των ανθρώπων του ΟΦΗ, οι οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα για εκτός χρόνου φάση. Ο Τσιότρας ευστόχησε και στις 3 βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Αρκαδικός πιο ψύχραιμος και με κάποια υπέρ του σφυρίγματα των διαιτητών οι οποίοι χρέωσαν τον πάγκο με τεχνικές ποινές πήραν την νίκη επικρατώντας με 105-97.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 47-38, 69-61, 86-86(κ.α.), 105-97 (παρ.)