Ικανοποίηση για την άμυνα του ΟΦΗ στην επανάληψη

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Ο Κρίς Χουγκάζ όλη την περασμένη βδομάδα δούλεψε κυρίως στο αμυντικό κομμάτι του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ δέχθηκε 93 πόντους στον Λαγκαδά από τον Ερμή την περασμένη αγωνιστική και ήταν το σημείο όπου κρίθηκε το ματς εις βάρος του.

Ο προπονητής του ΟΦΗ  άλλωστε έχει τονίσει κατ΄επανάληψη οτι στόχος του ΟΦΗ φέτος είναι να βελτιωθεί στην αμυντική της συμπεριφορά όπου αντιμετωπίζει και τα περισσότερα προβλήματα στο πρωτάθλημα.

Η φιλοσοφία της ομάδας είναι δύσκολο να αλλάξει από την μία μέρα στην άλλη όμως γίνεται προσπάθεια και στην άμυνα και εκεί πέφτει το κύριο βάρος στην προετοιμασία και τα αποτελέσματα σιγά σιγά έρχονται.

Ο ΟΦΗ στο χθεσινό ματς με τον Πιερικό / Αρχέλαο δέχθηκε στο πρώτο μέρος 39 πόντους που είναι πολλοί για εντός έδρας παιγνίδι γι΄αυτό και βρέθηκε να χάνει με τρεις πόντους διαφορά (36-39).

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν και ο ΟΦΗ κράτησε τον αντίπαλό του στα.. ρηχά δεχόμενος 27 πόντους.

Μάλιστα δέχθηκε μόλις 11 πόντους στην τελευταία περίοδο που ίσως είναι και ρεκόρ στην άμυνα του σε μία περίοδο φέτος.

Ο προπονητής του ΟΦΗ στην συνέντευξη Τύπου εμφανίστηκε ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την άμυνα που έπαιξε ο ΟΦΗ στην επανάληψη όπου ήταν και το κλειδί της τελικής του νίκης.