Πήρε την… μπαγκέτα από τον Λιουϊς ο Τουντζιαράκης

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Ο Σταύρος Τουντζιαράκης ηγήθηκε της επίθεσης του ΟΦΗ στην επανάληψη ενώ ο Ντάρελ Λιουϊς έκανε.. όργια στο πρώτο ημίχρονο.

Δύο πρωταγωνιστές είχε ο ΟΦΗ στην επίθεση στο νικηφόρο ματς με τον Πιερικό / Αρχέλαο. Έναν σε κάθε ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος ο Ντάρελ Λιουϊς έπαιζε… μόνος του στην επίθεση την ομάδα της Κατερίνης σκοράροντας 15 πόντους σε 16΄με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας. Σούταρε με 87% έχοντας 7 στα 8 σουτ δύο πόντων. Μόλις κάθησε στον πάγκο για ανάσες ο Πιερικός/ Αρχέλαος έκανε ένα σερί 15-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, την…  μπαγκέτα στο σκοράρισμα πήρε ο Σταύρος Τουντζιαράκης. Σκόραρε τους 15 από τους 17 πόντους που συνολικά έβαλε στο ματς και πήρε τα ηνία στην επίθεση του ΟΦΗ από τον Αμερικανό που κινήθηκε στα ρηχά στο δεύτερο μέρος.

Ο ψηλός του ΟΦΗ είχε 6 στα 10 δίποντα και 5 στις 6 βολές, “κατέβασε” 10 ριμπάουντ και έκανε και μία εντυπωσιακή τάπα.

Αν πάντως εμπιστευτούμε τον δείτη αξιολόγησης index τότε MVP του αγώνα με βάση τους αριθμούς αναδείχθηκε ο Τουντζιαράκης με 0,818 έναντι 0,761 του Λιουϊς.