Αναπτερώνονται οι ελπίδες του ΟΦΗ – “καθάρισε” και τον Πανερυθραϊκό

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΟΦΗ κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 64-51 με αποτέλεσμα να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για να μπει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ δυσκολεύτηκαν μόνο στην δεύτερη περίοδο του αγώνα όταν και ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 20-30. Ωστόσο ένα γρήγορο σερί 9-0 των παικτών του ΟΦΗ ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και με επιμέρους σκορ 16-2 στην 3η περίοδο έφτασε στη νίκη.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η παρουσία του Ντάρελ Λιούις που απουσίαζε από το πρώτο ημίχρονο λόγω του ατυχήματος που είχε με το αυτοκίνητο. Η παρουσία του στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε την εικόνα της ομάδας με τον Αμερικανό να συνεισφέρει σε άμυνα και επίθεση.

Πλέον, ο ΟΦΗ βρίσκεται σε απόσταση απόσταση αναπνοής από την προνομιούχο 3η θέση και παιχνίδι – κλειδί για τον στόχο της ανόδου κρίνεται αυτό με το Παγκράτι την επόμενη αγωνιστική!

10λεπτα: 15-14, 33-35, 49-41, 64-51