Βαριά εκτός έδρας ήττα από τον ΕΦΑΟΖ για τον ΟΦΗ

Eπιμέλεια:Μανώλης Θέμελης

Με “όπλο” την πιεστική άμυνά της, η ομάδα του Γιάννη Μάνου νίκησε τον ΟΦΗ 74-51 και έφτασε τις 4 σερί νίκες, στο παιχνίδι που άνοιξε μία ημέρα νωρίτερα (19/2) τη 16η αγωνιστική.

Μετά το 0-2 και το 2-4 στα πρώτα δύο λεπτά η ΕΦΑΟΖ πήρε τον έλεγχο του ματς στα χέρια της και δεν τον έχασε ποτέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 στο 1ο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν 13-4 στο 9’ και ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά (και την ένταση) στη συνέχεια, αφού ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (37-20) και απομακρύνθηκαν ακόμα και με +24 στο 24’ (46-22).

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη προσπάθησε να αντιδράσει και εν πολλοίς το κατάφερε, αφού έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους 9-20.

Η διαφορά όμως ήταν πολύ μεγάλη για να ανατραπεί. Όχι μόνο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (55-42 στο 30’), αλλά ανέβηκε και μέχρι τους 25 στο 39’ (74-49), με συνέπεια ο ΟΦΗ να υποστεί την 3η διαδοχική ήττα του.

ΕΦΑΟΖ – ΟΦΗ 74-51
Διαιτητές: Καρακάσης, Καμήτσος, Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 13-6, 37-20, 55-42, 74-51