Βαριά ήττα για τον ΟΦΗ στα Χανιά

Δεν τα κατάφερε στο κρητικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στην Β’ εθνικής μπάσκετ ο ΟΦΗ, γνωρίζοντας βαριά εκτός έδρας ήττα με 96-72 από τον ΑΟΚ Χανιά.

Μετά από αυτή την ήττα, ο ΟΦΗ έπεσε στο 4-6 έχοντας πάντως τρία ματς λιγότερα. Ο ΟΦΗ ακολουθούσε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, χωρίς να επιτρέπει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Γύρισε μάλιστα άμεσα στο παιχνίδι, όταν η ομάδα του Κεσαπίδη ξέφυγε με 13 πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει με τους γηπεδούχους μόλις στο +1 (48-47).

Το παιχνίδι έγειρε προς τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, που εμφανίστηκαν αρκετά καλύτεροι, βρήκαν ρυθμό, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να γράψει, 30-10. Η διαφορά  έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους με το γ’ δεκάλεπτο να κλείνει στο +21 (78-57), ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου έφτασε και στους 24 (81-57) με τρίποντο του Χουχούμη.

Το ματς είχε ουσιαστικά είχε κριθεί με τον ΑΟΚ να διατηρεί την διαφορά γύρω στους 20 πόντους και τον ΟΦΗ να μην μπορεί να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, με τη διαφορά να κλειδώνει στους 24 (96-72).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, ήταν ο Χουχούμης με 19 πόντους, 17 πρόσθεσε ο Παπαδάκης, 13 ο Βαζούκης και 11 ο Κουρέπης και 9 ο Νέσης. Από την άλλη για τον ΟΦΗ που υπέστη απρόσμενο μπλακ άουτ στο β΄μέρος, κορυφαίος ήταν ο Μποχωρίδης με 22 πόντους και 19 ο Μικρόπαππας.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 48-47, 78-57, 96-72