Άμεση αντίδραση για τον ΟΦΗ μετά το “ηλεκτροσοκ” παίρνοντας νίκη – ανάσα στο Πέραμα με 74-85

Στο πιο κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ “φόρεσε” το καλό του πρόσωπο και πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε νίκη – ανάσα επί του Ερμή Περάματος με74-85.

Η κατάκτηση του “ροζ φύλλου” για τους παίκτες του Κρις Χουγκάζ ήταν επιτακτική αφού είχε φτάσει να βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού με 25 πόντους. Και όπως αποδείχθηκε, λειτούργησε το “ηλεκτροσοκ” που υπέστη η ομάδα μεσοβδόμαδα με τις αποχωρήσεις των Μπάρδα, Σκαμνάκη αφού εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Ο ΟΦΗ βρήκε αντίσταση από τους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο ημίχρονο – αν και είχε το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του – με την πρώτη περίοδο να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 13-23. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου όταν κάνοντας ένα σερί 12-2, προηγήθηκαν με 26-25.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη με τον ΟΦΗ να “σφραγίζει” την σημαντική νίκη στην 3η περίοδο όταν και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 18 πόντους (47-65).

Στην συνέχεια του παιχνιδιού αυτή η διαφορά διατηρήθηκε με τον ΟΦΗ να φτάνει στην τελική νίκη με74-85.

10λεπτα: 14-23, 33-37, 47-65,