Χάνει έδαφος ο ΟΦΗ που “πλήρωσε” το πρώτο ημίχρονο στην Κηφισιά!

Από απόσταση παρακολουθεί την κορυφή ο ΟΦΗ που χάνει έδαφος στην “μάχη” της ανόδου μετά την ήττα στην Κηφισιά με 64-53. Η ανάκαμψη στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετή μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ “κοιμήθηκαν” στην 2η περίοδο του αγώνα με αποτέλεσμα να δεχτούν ένα σερί 22-0 και το 18-16 να μετατραπεί στο 40-16 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Κατά συνέπεια με τον ΟΦΗ να έχει βρεθεί στο -24, το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία.

Ο Σταύρος Τουντζιαράκης προσπάθησε όσο μπορούσε και στα μισά της τέταρτης περιόδου ο ΟΦΗ μείωσε στους 8 πόντους (53-45). Ωστόσο τα λάθη και η έλλειψη ψύχραιμων επιλογών στην επίθεση έφεραν την ήττα με 63-54.

10λεπτα: 16-11, 40-16, 53-34, 63-54

Ν. Κηφισιά: Νικητάκης, Μοσχοβίτης 10 (1), Λυμπερόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κόκκαλης 9 (1), Μενουδάκος 13 (2), Κολώκας 5 (1τρ, 8 ριμπάουντ), Σιούτης 13 (1), Μιχαλόπουλος, Κουκουνιάς, Πετροδημόπουλος 14 (8 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας.