Σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ, 80-77 τον Αμύντα

Ο ΟΦΗ έπαιξε με την φωτιά, όμως επιτέλους για πρώτη φορά φέτος η τύχη δεν του γύρισε την πλάτη και οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ επικράτησαν με 80-77 του Αμύντα. Σπουδαία εμφάνιση από Κερασοβίτη και Κατιάκο.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες

Xέρι-χέρι βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΟΦΗ από το ξεκίνημα του αγώνα διατηρούσε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να αυξήσει την διαφορά. Το 11-6 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και δεν άφησαν τον ΟΦΗ να ξεφύγει. Το δεκάλεπτο έκλεισε βρίσκοντας τον ΟΦΗ να προηγείται με 19-18.

«Φόρτσαρε» στο τέλος

Μαζί συνέχιζαν να βαδίζουν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο με τον ΟΦΗ να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα και οι παίκτες του Αμύντα να ακολουθούν από κοντά. Ο Αμύντας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τρίποντο του Παγώνη(22-23) όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Κατιάκο που πήρε ξανά το προβάδισμα και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ο ΟΦΗ ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 9 πόντους και το ημίχρονο τον βρήκε να προηγείται με 42-35.

Κακό ξεκίνημα… κακό τέλος

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ένα σερί 6-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησιάσαν στο καλάθι (42-40 στο 22′).  Ένα 5-0 του ΟΦΗ βρηκε τους ασπρόμαυρους να προηγούνται με +7 (49-42) με τρίποντο του Μπάρδα στο 26′ και 53-45 λίγο αργότερα με καλάθι του Κατιάκου. Ένα καλάθι και φάουλ από τον πολύ καλό Κερασοβίτη που πραγματοποίηση την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του ΟΦΗ, έφερε τους γηπεδούχους στο +8(56-48) ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα black-out  και ένα σερί 5-0 απο τον Αμύντα, στο τελευταίο λεπτό βρήκε τον ΟΦΗ να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με  56-53, ενώ ο Τουτζιαράκης στην τελευταία επίθεση έκανε και το τέταρτο του φάουλ.

Τριποντο εσύ- τρίποντο και εγώ και… “χιτσκοκικό” φινάλε

O OΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με “βροχή” απο τρίποντα (δυο ο Κερασοβίτης και ένα ο Κατιάκος), μετέτρεψε το 58-57 σε 67-59, κάνοντας ένα σερί 9-2 (!) στο 34′. Το παιχνίδι δεν έιχε τελειώσε όμως. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 και αφού κράτησαν τον ΟΦΗ χωρίς καλάθι για 3 λεπτά, μείωσαν στο καλάθι (67-65) στο 37′.Στο κρίσιμο σημείο ο ΟΦΗ είχε 4/4 βολές απο Κατιάκο και Κερασοβίτη, ένα κλέψιμο απο τον τελευταίο και ασίστ στον Σιζόπουλο (73-65), κάνοντας ένα σημαντικό σερί 6-0 δυο λεπτά πριν το φινάλε. Και πάλι το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει! Ενα 5-0 του Αμύντα με ένα μεγάλο τρίποντο απο τον Ζούπα, έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοης (73-70) στο 1.42 πρίν το τέλος.Ο Ζούπας μείωσε ακόμη περισσότερο, σε 73-72 στο 1.09. Ο Κατιάκος με 2/2 βολές κράτησε μπροστά τον ΟΦΗ. Ακολουθησε άστοχο τρίποντο του Σουρλή, κρίσιμο καλάθι του Κατιάκου (77-72 στα 31 δεύτερα), καλάθι απο τον Βαρδαβά (77-74 στα 26 δεύτερα), δυο άστοχες βολές απο τον Κερασοβίτη και τρίποντο απο τον Ζούπα! (77-77) στα 20 δευτερα. Ακολούθησαν 1/2 βολές απο τον Παπανικολάου (79-78), αστοχο λέι-άπ του Ζούπα και φάουλ του Μπάρδα που με δυο βολές κανει το 80-77. Φαουλ απο τον Σιζόπουλο στον Παγώνη στα 2,2 δεύτερα. Ο παίκτης του Αμυντα αστοχεί και στις δυο και το παιχνίδι τελειωνει (80-77).

Τα δεκάλεπτα: 19-18,42-35 , 56-53, 80-77.

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Μπάρδας 9 (1), Λιούις 8, Σιζόπουλος 5, Κερασοβίτης 18 (2), Τουτζιαράκης 11, Κατιάκος 22 (3), Παπανικολάου 7, Τσερκιτσόγλου
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 16 (2), Λόλας 7, Βαρδιάνος 17 (3), Παγώνης 5 (1), Βαρδαβάς 4, Σουρλής 2, Χείλαρης 1, Τζουγκαράκης 12, Σαμοθράκης 13 (2).