Απέδρασε στην παράταση ο ΟΦΗ από την Ερυθραία κερδίζοντας με 84-82

Παλικαρίσια και αντρίκια νίκη πέτυχε στη Ν. Ερυθραία ο ΟΦΗ που κέρδισε με 84-82 στην παράταση επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Το κακό ξεκίνημα έγινε συνήθεια
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα με τον ΟΦΗ να παίρνει το προβάδισμα με 6-7 χάρις σε καλάθι του Ντάρελ Λιούις ενώ στην συνέχεια πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι και το 7′ όταν και ο Πανερυθραϊκός έκανε ένα γρήγορ σερί 11-2 παίρνοντας διαφορά 7 πόντων (21-14). Έτσι, ο ΟΦΗ πλήρωσε το κακό ξεκίνημα του στο παιχνίδι όπως και τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Βοήθησε η είσοδος Ορφανού
Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Βαγγέλης Βλάχος πέρασε στο παιχνίδι το Νίκο Ορφανό που “συμμάζεψε” το παιχνίδι του ΟΦΗ ενώ βοήθησε και στην επίθεση. Έτσι, ο ΟΦΗ “ροκάνισε” την διαφορά και μείωσε στον πόντο 25-24 στο 14′ όμως στην συνέχεια με 3ποντο του Ροδόστογλου ο Πανερυθραϊκός βρέθηκε ξανά στο +7 (36-29). Ωστόσο με τον Μπάρδα να αρχίζει να “ξυπνάει”, ο ΟΦΗ πήρε βοήθειες και από τον Τουντζιαράκη με το ημίχρονο να βρίσκει ισόπαλες τις δύο ομάδες με σκορ 41-41.

“Ξύπνησε” ο αρχηγός
Με τον Αλέξη Μπάρδα να έχει πάρει μπροστά, ο ΟΦΗ βρήκε ακόμα περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Ο αρχηγός του ΟΦΗ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους και έχοντας ως συμπαραστάτη τον Ορφανό, η ομάδα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 52-54 χάρις σε δύο βολές του έμπειρου πλέι – μέικερ.

Φινάλε – θρίλερ και παράταση!
Ο ΟΦΗ βελτίωσε αρκετά την άμυνα του στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Στο 33′ με καλάθι του Λιούις, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 56-60 και στο 35′ με 3ποντο του Αμερικανού πήρε προβάδισμα 7 πόντων (58-65). Ο ΟΦΗ έδειχνε να “καθαρίζει” το παιχνίδι και στο 39′ προηγήθηκε με 69-73 χάρις σε 3ποντο του Παναγάκη. Δεκαεννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 72-75 χάρις σε 2 βολές του Μπάρδα όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 76-76 και τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου να έχουν την τελευταία επίθεση. Ο Λιούις αστοχεί στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

Παραλίγο αυτοκτονία!
Στην παράταση, ο ΟΦΗ πήρε το πάνω χέρι και με καλάθια των Μπάρδα, Λιούις είχε το προβάδισμα από την αρχή. Στο 44′ σκόραρε ο Λιούις και έγινε το 84-80 και ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν κάνει τρία απανωτά λάθη. Στα 12 δευτερόλεπτα, ο Κατιάκος κόβεται και στην τελευταία επίθεση ο Κατούφας αστοχεί με τους παίκτες του ΟΦΗ να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.

10λεπτα: 21-14, 37-35, 52-54, 76-76 (84-82)

Πανερυθραϊκός: Κοντούδης, Στραγανιώτης 6, Καλλιανώτης 11, Ξιούρας 5, Πρίτσος 9, Μαχαίρας 19, Ροδόστογλου 19, Κατούφας 13.

ΟΦΗ: Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 18 (3), Λιούις 20, Ορφανός 7 (1), Σιζόπουλος 5 (1), Παναγάκης 9 (1), Κερασοβίτης, Τουντζιαράκης 11, Κατιάκος 14 (1).