Με “σφαλτσοσφυρίγματα” ηττήθηκε στις Σέρρες ο ΟΦΗ

Πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή στην 4η περίοδο, ο ΟΦΗ γύρισε από την κόλαση όμως με τους διαιτητές να παίζουν καθοριστικό ρόλο, γνώρισε την ήττα από τους Ίκαρους Σερρών με 84-81!

Ο ΟΦΗ κατάφερε να γυρίσει ένα χαμένο ματς καθώς στο 35′ έχανε με 72-62 αφού πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και τελικά να πάρει κεφάλι με 73-79.

Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι διαιτητές έπαιξαν  τον καθοριστικό ρόλο για την διαμόρφωση του αποτελέσματος αφού απέβαλαν  τον Σταύρο Τουντζιαράκη αφήνοντας τον ΟΦΗ δίχως σέντερ ενώ υπέδειξαν τεχνική ποινή στον πάγκο της ομάδας  με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σκοράρουν μόνο με βολές στο τελευταίο δίλεπτο.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Ίκαροι Σερρών πήραν προβάδισμα με 82-79 και 84-81  όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Μπάρδας αστόχησε στο 3ποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση!

Μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο
Επηρεασμένος, ενδεχομένως, και από την κόπωση της προηγούμενης βραδιάς, ο ΟΦΗ μπήκε στο παρκέ “νυσταγμένος” με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν πάρτι. Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Βαγγέλη Βλάχου έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ από νωρίς. Με 3ποντο του Τότσιου, οι Ίκαροι ξέφυγαν 25-14 ωστόσο στην συνέχεια με τους Μπαλάφα, Παναγάκη το πρώτο 10λεπτο έληξε 30-21.

Σούπερ Κατιάκος αλλά και παιδαριώδη λάθη
Με μοναδική λύση στην επίθεση, τον Δημήτρη Κατιάκο ο ΟΦΗ ξεκίνησε να “ροκανίζει” την διαφορά. Έτσι, γρήγορα – γρήγορα το 30-21 έγινε 30-30 με τον ΟΦΗ να κάνει ένα σερί 23-7. Και ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ φαινόταν να έχουν αποκτήσει το ψυχολογικό προβάδισμα, τα λάθη του πρώτου δεκαλέπτου έκαναν ξανά την εμφάνιση τους. Το πρέσινγκ των γηπεδούχων απέφερε συνεχόμενα λάθη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν ξανά το προβάδισμα (37-30). Μια τεχνική ποινή και καλάθια των Λιούις, Κατιάκου έβαλαν τον ΟΦΗ ξανά στο παιχνίδι που μείωσε στον έναν πόντο (39-38) όμως ένα σερί 6-0 έστειλε τους γηπέδουχους στα αποδυτήρια με διαφορά έξι πόντων (45-38).

Καταστροφική η 3η περίοδος
Δυστυχώς, τα λάθη της δεύτερης περιόδου, δεν έγιναν μάθημα για τους παίκτες του ΟΦΗ που παραδόθηκε αμαχητί στους Ίκαρους Σερρών. Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ και με τον Μαργαρίτη να κάνει πάρτι κάτω από το καλάθι. Έτσι, οι Ίκαροι ξέφυγαν στο σκορ παίρνοντας διαφορά 16 πόντων (57-41). Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΟΦΗ αλλά και η αδυναμία να μαρκάρουν αποτελεσματικά τον Μαργαρίτη, είχε ως αποτέλεσμα να συντηρηθεί αυτή η διαφορά μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου που βρήκε τους Ίκαρους να προηγούνται με 66-55.

Δυναμικό come back αλλά λάθη και φαλτσοσφυρίγματα στο τέλος

Με τον Κατιάκο να συνεχίζει να σκοράρει, ο ΟΦΗ μείωσε σε 68-62 στο 32′. Οι Ικαροι απάντησαν προς στιγμήν και έκαναν το 72-62, αλλά ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σερί 0-9 μείωσε στον πόντο (72-71). Στο 37′ με καλάθι του Μπάρδα, οι Κρητικοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 72-73. Το σερί του ΟΦΗ έφτασε στο 0-16, μετά από τεχνική ποινή σε βάρος των Ικαρων. Στο 38′ το σκορ έγινε 72-76. Με τρίποντο του Μπάρδα έγινε το 73-79, αλλά το γκολ φάουλ του Καμπερίδη έδωσε ανάσα στους Ικαρους (76-79 στο 39′). Ο Μπεχλιβάνης με 2/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 78-79. Mε τεχνική ποινή και σε βάρος του ΟΦΗ, οι Ικαροι πέρασαν μπροστά με 80-79 με βολές του Μπεχλιβάνη. Ο Μαργαρίτης έκανε το 82-79 στα 39”, ο Λιούις μείωσε σε 82-81 στα 20”. Στα 17” ο Μπεχλιβάνης με 2/2 βολές έγραψε το 84-81, ο Μπάρδας αστόχησε σε τρίποντο και οι Ικαροι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 45-38, 66-55, 84-81

Ικαροι Σερρών: Μπεχλιβάνης 8(2), Μούρτος 6(1), Ευανθοπουλος 5, Καμπερίδης 15(1), Τώτσιος 24,Συμμεωνίδης 6,

ΟΦΗ: Τσερκιτζόγλου2 Λίουις 4, Ζησόπουλος 16(3), Παναγάκης 2, Καραδολάμης 13, Μπλαάφας 8, Τουτζιαράκης 7, Κατιάκος 13(1)