Θετικό δείγμα για τον ΟΦΗ

Θετικά στοιχεία έδειξε στο πρώτο φιλικό που έδωσε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 90-81 του Ηράκλειο. Σκορ δεν κρατήθηκε για τις δύο ομάδες, ωστόσο το Gentikoule  έκανε την “γραμματεία” για τις δύο ομάδες και σύμφωνα με αυτό ο ΟΦΗ επικράτησε με το παραπάνω σκορ.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου, τηρουμένων των αναλογιών έδειξαν καλή εικόνα σε ένα παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν νωθρά στο παρκέ και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Το Ηράκλειο κατάφερε να μην δώσει λύσεις στον ΟΦΗ και κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος όταν το τρίποντο του Παναγάκη έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Οι “κυανόλευκοι” δεν άργησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο, προηγούμενοι με 19-27. Ο ΟΦΗ μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε αισθητά την απόδοση του και τρέχοντας ένα σερί 20-0 προηγήθηκε με 39-27 για να κλείσει το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενος με 49-36. Μάλιστα οι παίκτες του ΟΦΗ κράτησαν μακριά από το καλάθι αυτούς του Ηρακλείου για 6΄και 24΄΄ όπου χρειάστηκαν να περάσουν για να σκοράρουν. Η τρίτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπια καθώς έκαστη σκόραρε 22 πόντους με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο με τον ΟΦΗ να προηγείται 71-58. Οι αλλάγες του Βλάχου στο τελευταίο δεκάλεπτο ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες έδωσαν την ευκαιρία στο Ηράκλειο να μειώσει την διαφορά, ωστόσο ποτέ δεν απήλεισε ουσιαστικά τον ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 49-36, 71-58, 90-81

OΦΗ:  Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 16(1), Λούις 14, Σκαμνάκης 5, Σιζόπουλος 7, Παναγάκης 6(1), Καραδολάμης 8(2), Μπαλάφας 7(1), Κερασοβίτης 9, Τουντζιαράκης 18, Καρακωσταντάκης

Ηράκλειο: Koτούλας 4, Στεφανάκης 12 (1), Ξενάκης 14 (1), Αρναουτάκης Γ.(2), Καραλής 3, Παπαδόπουλος 21, Χαρίσης 12 (1), Φραγκιαδάκης, Τουμάκης, Στρατάκης, Πετράκης 12 (2)