“Καθάρισε” την Λευκάδα και σφιχταγκάλιασε την παραμονή του ο ΟΦΗ

Με τον Γιάννη Λιανό να κάνει όργια και να σημειώνει 37 πόντους, ο ΟΦΗ επικράτησε με 95-89 της Δόξας Λευκάδας και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή του.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 7-4, όμως με ένα σερί 10-0 η Δόξα Λευκάδας “απάντησε” και προηγήθηκε με 7-14. Παίζοντας φοβερή άμυνα στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-16, έτρεξε ένα σερί 12-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-16.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τον ΟΦΗ να φτάνει την διαφορά στο +9, 5:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς προηγήθηκε με 34-25. Με τον Συμεωνίδη να δέχεται δύο τεχνικές ποινές και να αποβάλλεται, ο ΟΦΗ δεν έχασε την ευκαιρία και έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα καθώς προηγήθηκε με 40-29, 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η Δόξα Λευκάδας βρίσκοντας λύσεις κατάφερε να εξανεμίσει γρήγορα την διαφορά και μείωσε σε 42-39, 1,9 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο Λιανός όμως παρά τον λίγο χρόνο για να εκδηλώσει επίθεση με μακρινό τρίποντο έφερε τον ΟΦΗ στο +6 (45-39) με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ παγίωσε μια διψήφια διαφορά μέχρι και λίγο τα μισά της 3ης περιόδου και προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (57-43) όμως η Δόξα Λευκάδας με ένα σερί 12-2 μείωσε σε 59-55. Ο ΟΦΗ κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα και ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενος με 66-57.

Οι φιλοξενούμενοι με 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν γρήγορα σε 66-63, με τον Λιανό που είχε σημειώσει μέχρι εκείνο το σημείο 26 πόντους να απαντά και να σημειώνει το 69-63. Το κρεσέντο έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε για την Δόξα Λευκάδας με τον Μάρτζο να μειώνει σε 69-66. Ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις στην συνέχεια όμως τα τρίποντα κρατούσαν την Δόξα Λευκάδας στο παιχνίδι. Με ένα καλάθι και φάουλ του Στυλιανού ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 78-71 4 λεπτά και 20΄΄ πριν το τέλος.  Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και έχοντας ξανά λύσεις έξω από τα 6,75 ευστοχώντας σε 7/7 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν σε 83-81, 2′ και 30” πριν τη λήξη. Ο Λιανός όμως και οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να αφήσουν τη νίκη να γλιστρήσει από τα χέρια τους και μένοντας ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασαν στη νίκη επικρατώντας με 95-89.

ΟΦΗ: Μποχωρίδης 10, Σταμπουλής 4, Μαυρογιάννης 11, Στυλιανού 21, Λιανός 37, Κιτσούλης 4, Χάλαρης 8, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης