Τι έκαναν οι Ακαδημίες στο Λασίθι

Εξαιρετική παρουσία υπήρχε από τα τμήματα υποδομής για ακόμα μια ημέρα στο διεθνές τουρνουά που γίνεται στο Λασίθι.

Στο φινάλε κρίθηκε το ντέρμπι του τμήματος της ακαδημίας του ΟΦΗ γεν. 2003 με την Ολλανδική WOOTER στο γήπεδο της Ελούντας, με τους Ολλανδούς να επικρατούν με σκορ 3-2! Ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκε 1-0 με εύστοχο πέναλτι του Κουτεντάκη, ενώ στις αρχές του β’ ημιχρόνου ο σκόρερ έδωσε την ασίστ στον Γαρεφαλάκη για να κάνει το 2-0. Στη συνέχεια οι Ολλανδοί μείωσαν 2-1 με απευθείας φάουλ και ισοφάρισαν με πέναλτι, για να σημειώσουν το τρίτο γκολ στην εκπνοή και να πάρουν τη νίκη, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει μέχρι τώρα στο 2ο Πανελλήνιο Αναπτυξιακό Τουρνουά στον Άγιο Νικόλαο.

Την πρώτη τους νίκη πανηγύρισαν τα παιδιά του τμήματος 2004 της Ακαδημίας του ΟΦΗ, επικρατώντας με 2-1 του Μινώταυρου στο γήπεδο της Ελούντας. Εντυπωσιακή ήταν και η ομάδα 2005, κερδίζοντας με 9-3 τον ΟΦ Ιεράπετρας και συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς το πρωί είχε επικρατήσει με 4-1 του Αθλόπολις.